Kalejdoskop wydarzeń – czwartek we Wrocławiu

Kalejdoskop wydarzeń – czwartek we Wrocławiu

Dla tych, którzy mają chwilę czasu i zastanawiają się, jak ten czas najlepiej wykorzystać, opowieść o tym, co można było robić we Wrocławiu w czwartkowe popołudnie 10 grudnia. Jeśli jesteście zwolennikami telenowel lub wolicie się zagłębić w fotelu z książką, otuleni pledem, to nie dla was ciąg dalszy, porzućcie lekturę.

We Wrocławiu trwa Think Tank lab Triennale i w czwartek w rewelacyjnym holu Muzeum Narodowego można było uczestniczyć w performance, które przygotowała Małgorzata Kaźmierczak. Artyści ubrani na czarno przechadzali się, tańczyli i przeżywali na oczach zgromadzonej publiczności swoje twórcze uniesienia lub wyobrażenia o nich. By powstał rysunek potrzebny jest ruch i węgiel. I o tym, jakże pierwotnym pojmowaniu rysunku, było to wydarzenie. Zapis będzie można oglądać w Muzeum Narodowym przez 7 dni. A lekko pobrudzone posadzki na pewno uda się doczyścić.

1_cień

1_w Narodowym
W Galerii Miejskiej odbył się wernisaż nauczyciela akademickiego, malarza, Piotra Błażejewskiego, okraszony koncertem na trąbkach. Ta wystawa zatytułowana „W DRODZE – razem ze mną” jest związana z jubileuszem 40-lecia pracy artystycznej jubilata.

_DSC2192

Przed Narodowym Forum Muzyki, na placu Wolności, miał miejsce koncert wrocławskich zespołów, dedykowany zwolennikom otwartości na innych. Na estradzie obok muzyków pojawili się politycy, rektorzy wrocławskich uczelni, duchowni różnych kościołów i wyznań oraz sportowcy. Wszyscy zgodnie mówili o tolerancji i otwartości na inność. Na scenie pojawili się kuratorzy Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i Chór Narodowego Forum Muzyki. Wrocław jest dumny z tego, że tutaj mieszkają, żyją, bawią się i grają ludzie z różnych stron świata, takie było przesłanie tego koncertu, który poprowadził Konrad Imiela. Zagrali Jose Torres z Kuby i Leszek Cichoński, Breslauer Coktajl z międzynarodowym składem muzyków i Dimczo Angełow, grający bułgarski folk z udziałem był zespół Żyranci i Lech Janerka. I było naprawdę chłodno. Tak było w czwartek.

Balkan

Grek

politycy

A co na weekend? W każdą sobotę w Muzeum Narodowym wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, a za wstęp na wystawy czasowe posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora płacą tylko złotówkę. Wystawami czasowymi są teraz Skarb Średzki, Kody pamięci. Ikonografia Śląska, Krzesła, zydle, fotele oraz Arcydzieła sztuki japońskiej. W Muzeum Etnograficznym w niedzielę 13 grudnia od godz. 12 wykład i warsztaty o zdobieniu pierników. W Galerii Miejskiej „W DRODZE- razem ze mną”, wstęp bezpłatny.
Może warto ruszyć się z domu, niekoniecznie na Rynek, gdzie jarmark?

_DSC2175

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.