Klub Seniora Politechniki Wrocławskiej: Doskonałe warunki

Klub Seniora Politechniki Wrocławskiej: Doskonałe warunki

„Klub Seniora kierowany przez zarząd Koła Emerytów i Rencistów Politechniki Wrocławskiej mieści się w budynku A1 w pomieszczeniu oddanym nam dyspozycji przez J.M. Rektora. Klub ma charakter edukacyjny i kulturalno-rozrywkowy. Działalność kulturalna w Saloniku Literackim skupia emerytów piszących poezję czy aforyzmy. Ich dokonania są umieszczane na bieżąco w specjalnych imiennych skoroszytach i przedstawiane na spotkaniach autorskich. Działalność Galerii Sztuki prezentowana jest w postaci comiesięcznych wystaw malarskich, fotograficznych” – o Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej opowiada doc. dr inż. Hanka Karkowska, przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów PWr we Wrocławiu.

Ewelina Kodzis: Kto może należeć do tego Klubu? Jak to wygląda od strony formalnej?

Hanka Karkowska: Członkiem Klubu Seniora Politechniki Wrocławskiej może stać się każdy z pracowników uczelni, który przeszedł już na emeryturę. Nie trzeba wypełniać żadnych formularzy ani nigdzie się rejestrować – wystarczy po prostu do nas przyjść. Uczelnia i tak dysponuje przecież wszystkimi niezbędnymi danymi swoich byłych pracowników. Staramy się nie formalizować naszej działalności. Przy Politechnice istnieje Koło Emerytów i Rencistów, którego członkiem każdy pracownik staje się automatycznie po przejściu na rentę czy emeryturę. W ramach Koła istnieje Zarząd i działają specjalne komisje: Komisja Pomocy Koleżeńskiej, Komisja Imprez Kulturalnych oraz Komisja ds. Turystyki i Rekreacji. Nie udzielamy pomocy finansowej, gdyż nie dysponujemy żadnymi finansami, ale zapewniamy inne rodzaje pomocy i wsparcia. Raz w roku przysługuje emerytom i rencistom, podobnie jak pracownikom, dofinansowanie do wypoczynku wypłacane z Funduszu Socjalnego. Należy złożyć specjalny wniosek – nasze panie w sekretariacie i wolontariusze chętnie pomagają w wypełnianiu. Wysokość uzyskanego dofinansowania zależy od dochodów, im niższa emerytura – tym wyższe dofinansowanie.

E.K.: Jakie tematy są poruszane podczas spotkań?

H.K.: Goście wygłaszający prelekcje poruszają tematy, które interesują chyba wszystkich nas – kultura, sztuka, architektura. Poziom jest wysoki. Czasami pojawiają się tematy bardziej typowe dla klubów seniora, czyli np. zdrowa dieta. Staramy się też edukować naszych członków w kwestiach, które dotyczą współczesnych seniorów. Niedawno odwiedziła nas pani notariusz, która opowiadała o tym, czego się wystrzegać, by nie znaleźć się pod lupą komornika, a więc wszystko o podejrzanych umowach, naciągaczach, pożyczkach, darowiznach. Kiedy pogoda dopisuje, chętnie jeździmy na wycieczki. Podziwialiśmy już mnóstwo dolnośląskich perełek architektonicznych – pałaców, zamków, dworków, kościołów. Zwiedzamy i te zrujnowane, i te odnowione. W ubiegłym roku byliśmy m.in. na Kaszubach, w Trójmieście, na Słowacji. Nasi seniorzy lubią podróże i nie boją się trudów drogi. Chętnie dowiadują się o innych kulturach. Zaprzyjaźniona z Klubem dr inż. Emilia Nowaczyk często opowiada nam o swoich dalekich wojażach, a była już i w Azji, i w Afryce, i w Ameryce…

E.K.: Z pewnością jest do czego wracać pamięcią…

H.K.: Wspominamy nie tylko podróże. Z okazji 70-lecia Politechniki Wrocławskiej chcemy też powspominać naszych dawnych rektorów. Ta uczelnia dba o zachowanie pamięci o tych, których już nie ma pośród nas. Każdego listopada służby administracyjne przygotowują tablicę z nazwiskami tych koleżanek i kolegów (zarówno emerytów, jak i pracowników), którzy odeszli od nas w danym roku. Jest też specjalna msza w ich intencji w kościele przy ul. Wittiga. 14 października świętujemy dzień seniora i nauczyciela, odbywa się spotkanie z poczęstunkiem i występami, zwykle przychodzi nawet około 300 osób.

E.K.: Jaka atmosfera panuje w Klubie?

H.K.: Mimo tego, że pracowników i emerytów Politechniki jest tak wielu, mamy ze sobą dobry kontakt. Zażyłość widać nawet w drobnych, sympatycznych gestach, takich jak kartki świąteczne przysyłane nam przez samych seniorów, ale również i ich rodziny. Wszystkie wydarzenia dokumentujemy. Kronikę Klubu skrupulatnie prowadzi pani Halina Czarnecka. Dokonania naszych twórców gromadzimy w specjalnych skoroszytach. Galerie obrazów, które zdobią ściany Klubu, to również w głównej mierze dokonania seniorów. Spotykamy się na wieczorkach, podczas których klubowicze mogą zaprezentować swoją twórczość. Mamy też nasze publikacje, najnowsza z nich to „Piórem Seniora”. We wszystkich działaniach wspiera nas nasz rektor. Jako przedstawicielka seniorów jestem zapraszana na wszystkie uroczystości uczelniane, o których później mogę opowiedzieć w Klubie. Dysponujemy własnym pomieszczeniem w budynku Politechniki. Wystrój sali często się zmienia – różne obrazy, wystawy zdjęć, praktycznie co miesiąc jest tu coś nowego. W tej chwili, w okresie poświątecznym, podziwiać jeszcze można piękne stroiki okolicznościowe. Stworzono nam doskonałe warunki, by pielęgnować talenty, nawet takie, które ujawniły się dopiero na emeryturze.

Klub Seniora PWr zaprasza seniorów w godzinach od 14.00 do 18.00 w następujących dniach tygodnia:

  • poniedziałki – sekcja brydża

  • wtorki – spotkania literacko-muzyczne, wernisaże

  • czwartki – spotkania czwartkowe

  • piątki – sekcja brydżowa

Wybrzeże Wyspiańskiego 27

bud. A -1, sala 41

tel. 71 320 36 81

Galeria zdjęć klubu autorstwa Krzysztofa Mazura

IMG_5923 IMG_0384 IMG_0438 IMG_5859 IMG_5949 IMG_5950 IMG_2759 IMG_2811 IMG_2821 IMG_9452 IMG_9473 IMG_9531 IMG_1327 IMG_1980 IMG_1981 IMG_1982 IMG_1984 IMG_1999

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds