Kobiece sprawy

Prawie każda kobieta doświadczyła kiedyś problemu z kontrolą pęcherza. To mogła być tylko jedna lub dwie krople. Niby nic wielkiego, ale powoduje dyskomfort i niepokój. Zazwyczaj to nic groźnego – lekka infekcja układu moczowego lub nacisk mięśni brzucha (np. podczas ćwiczeń, kichania lub śmiechu) na wypełniony pęcherz. Należy zacząć się niepokoić, gdy niekontrolowane wycieki moczu się powtarzają. Wbrew pozorom, dotyczy to wielu kobiet.

Reunited with granddaughter

Co czwarta kobieta
Aż co czwarta kobieta, w różnym wieku, doświadcza nietrzymania moczu. Mężczyznom zdarza się to rzadziej, co wynika z ich fizjologii. Kobiety są bardziej narażone na osłabienie mięśni dna miednicy, które pełnią rolę jednego ze zwieraczy pęcherza. U kobiet, które były w ciąży, mięśnie te mogły zostać osłabione lub podczas porodu nawet uszkodzone. Mięśnie dna miednicy pracują gorzej też u osób ze znaczną nadwagą. Najczęściej problemy z pęcherzem zaczynają się nasilać w okolicach menopauzy. Zachodzące wówczas zmiany hormonalne powodują utratę elastyczności mięśni, również zwieraczy. Jednak zazwyczaj nie oznacza to całkowitego nietrzymania moczu. Często problemy pojawiają się tylko w określonych sytuacjach (np. podczas ćwiczeń lub intensywnego wysiłku). Zmiany mogą zachodzić powoli i można sobie z nimi poradzić.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla, które mogą przywrócić sprawność mięśni dna miednicy i ograniczyć lub wyeliminować problem. Można je wykonywać w każdym miejscu i czasie. Do ćwiczeń mięśni Kegla pomocne mogą być specjalne kulki, ale nie są one niezbędne. Żeby dowiedzieć się, jak wykonywać je prawidłowo, najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą. Takie ćwiczenia warto wykonywać też profilaktycznie, zanim pojawi się problem.

Wkładka czy podpaska?
Niezależnie od wzmacniania mięśni ćwiczeniami warto używać odpowiedniego zabezpieczenia przed wyciekami. Wielu kobietom jako pierwsze przychodzą na myśl podpaski. O ile przy bardzo lekkich epizodach nietrzymania moczu mogą się sprawdzić, to w wielu przypadkach będą zawodne. Rolą podpasek jest chłonięcie złuszczonego śluzu i krwi, które są gęstsze i mają inną strukturę niż mocz. Objętość wydzielin, którą podpaski muszą wchłonąć w czasie miesiączki jest też często mniejsza niż średnia ilość moczu traconego nawet przy lekkim nietrzymaniu moczu w takim samym czasie. Z tego powodu jako zabezpieczenie przy problemach z nietrzymaniem moczu najlepiej sprawdzą się wkładki urologiczne, którą są kilkukrotnie bardziej chłonne niż podpaski. Dodatkowo, wkładki urologiczne posiadają osłonki boczne ze specjalnej hydrofobowej włókniny, które chronią przed bocznymi wyciekami. Są też wyposażone w system wspomagający rozprowadzanie moczu, dzięki czemu zapewniają lepsze wykorzystanie wkładki i większe poczucie suchości. Lepiej zabezpieczają też przed nieprzyjemnym zapachem moczu.

Różne potrzeby, różne rozmiary
Wkładki urologiczne są dostępne w wielu rozmiarach – poczynając od najmniejszych, wyglądających jak używane na co dzień wkładki higieniczne, aż do wkładek mających nawet 40 centymetrów długości. Ich zróżnicowanie służy jak najlepszemu dostosowaniu do indywidualnych potrzeb. Niektóre kobiety potrzebują ochrony zdolnej wchłonąć zaledwie kilka kropli, a inne zabezpieczenia przed obfitymi wyciekami, pozwalającego spokojnie przespać całą noc. Ważne jest odpowiednie dopasowanie nie tylko chłonności, ale też rozmiaru wkładek. Potrzeby mogą się także różnić w zależności od pory dnia – w ciągu dnia mogą być potrzebne małe, bardziej dyskretne wkładki, a na noc lub specjalne sytuacje (np. w podróży, podczas ćwiczeń) – większe, bardziej chłonne. Niektóre wkładki mogą lepiej pasować do spodni, a inne do spódnicy czy sukienki.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Wkładki urologiczne Seni Lady sprawdzają się w wielu sytuacjach, u osób w różnym wieku. Jeśli nie jest to ciężkie lub całkowite nietrzymanie, nie zawsze trzeba od razu sięgać po tradycyjne pieluchomajtki. Wielu osobom (nawet starszym) mogą wystarczyć wkładki urologiczne, które samodzielnie zakłada się zdecydowanie łatwiej niż pieluchy z zapięciami. Na stronie www.seni.pl można zamówić bezpłatne próbki wkładek Seni Lady i przekonać się o ich właściwościach.

 

Seni Lady (3)

 

fot. Fotolia

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds