
Komfort użytkowania aparatów słuchowych
Problemy ze słuchem dotyczą około 300 mln ludzi na świecie. Aparaty słuchowe wciąż jednak nie są chętnie stosowane. Dzieje się tak, ponieważ problemy ze słuchem były przez długi czas banalizowane i tabuizowane w społeczeństwie. Tymczasem dobrze dobrany aparat słuchowy może uratować nasz słuch przed postępującym niedosłuchem.
Aparaty słuchowe nowej generacji to urządzenia zaawansowane technologicznie, które nie tylko gwarantują najwyższą jakość dźwięku, ale także szereg funkcji dodatkowych, takich jak łączność bezprzewodowa czy programy specjalistyczne, dzięki którym jakość życia użytkownika znacznie się podnosi. Przy tym są to urządzenia niezwykle dyskretne, praktycznie niezauważalne dla innych osób – ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz transparentne kolory (więcej na ten temat możesz przeczytać: Aparaty słuchowe w Swiatsluchu24.pl). Aparaty słuchowe różnią się między sobą wyglądem oraz sposobem ich umieszczenia w uchu pacjenta. W zależności od modelu można je mocować za małżowiną uszną bądź wewnątrz kanału słuchowego. Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego w dużej mierze jest zależny od gustu i indywidualnych preferencji użytkownika, ale nie tylko – istotną kwestią jest również rodzaj i stopień niedosłuchu. Jeżeli masz duży ubytek słuchu, może się okazać, że aparaty wewnątrzkanałowe nie zapewnią ci takiego wzmocnienia, jakiego potrzebujesz, aby dobrze słyszeć. Między innymi dlatego warto wybrać się na badanie słuchu, kiedy tylko zaczynamy dostrzegać pierwsze objawy pogorszenia słyszenia. Podejmując rehabilitację słuchu w odpowiednim czasie, ustrzeżesz się przed ustawicznym postępowaniem wady.
Badanie słuchu
Profesjonalne badanie słuchu warto wykonać od razu, jak tylko zauważysz u siebie pierwsze symptomy niedosłuchu, takie jak problemy z usłyszeniem telefonu, tykania zegarka, kapania wody, kłopoty z prowadzeniem rozmowy telefonicznej czy rozmowami w gwarnym pomieszczeniu. W większości poradni audiologicznych podstawowe badanie słuchu można wykonać bezpłatnie, np. w poradniach certyfikowanych przez Świat Słuchu, zrzeszający największych ekspertów w dziedzinie protetyki słuchu (zob. przedstawiciele Świata Słuchu). Dzięki podstawowym badaniom słuchu, takim jak otoskopia, audiometria tonalna czy słowna oraz tympanometria i audiometria impedancyjna, dowiesz, czy niedosłuch dotyczy także ciebie oraz jaki jest jego stopień i jaka przyczyna go wywołała. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badań specjalistycznych, takich jak badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR i BERA), parametrów szumu czy prób nadprogowych.
Modele i ceny aparatów słuchowych
Wszystkie aparaty słuchowe działają, wykorzystując ten sam sposób – miniaturowy mikrofon wychwytuje dźwięk z otoczenia, jego wzmocnienie następuje we wzmacniaczu, a następnie zostaje on dostarczony do ucha za pomocą miniaturowej wkładki usznej bądź słuchawki. Wśród modeli aparatów słuchowych wyróżnia się aparaty wewnątrzuszne i zauszne. Całkowicie wewnątrzkanałowe i tym samym niewidoczne aparaty typu CIC (ang. Completely-In-the-ear-Canal) umieszcza się głęboko w kanale słuchowym. Niestety, ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie zapewniają dużego wzmocnienia, nadają się więc głównie do lekkiego ubytku słuchu. Innym rodzajem aparatów wewnątrzusznych są aparaty słuchowe typu ITC (ang. In-The-ear-Canal), umieszczane w kanale słuchowym oraz częściowo w małżowinie usznej zapewniają większe wzmocnienie i mogą być stosowane w przypadku lekkiego i średniego niedosłuchu. Podobne do nich są aparaty typu ITE (ang. In-The-Ear), które umieszcza się u wejścia kanału słuchowego. Najbardziej klasycznymi modelami aparatów słuchowych są aparaty zauszne typu BTE (ang. Behind-The-Ear), które umieszczane są za małżowiną uszną. Dopasowana idealnie do ucha pacjenta obudowa zapewnia użytkownikowi dyskrecję, a rozmiar aparatu umożliwia zainstalowanie technologii najwyższej klasy, gwarantującej jak najlepszy odbiór dźwięku oraz wzmocnienie odpowiednie nawet do największych stopni niedosłuchu. Zupełnie rewolucyjne są niewielkie aparaty RITE (ang. Receiver-In-The-Ear), które łączą zalety zausznych aparatów słuchowych, gwarantujących najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne i najlepsze wzmocnienie oraz dużą wydajność baterii, z zaletami aparatów wewnątrzusznych, zapewniając niemal identyczną dyskrecję.
Model jest z pewnością istotny dla użytkownika aparatu słuchowego, jednak tym, co najważniejsze, jest zamieszczone w urządzeniu oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest wyposażenie aparatu słuchowego w funkcje podstawowe i dodatkowe oraz programy specjalistyczne. To właśnie technologia zastosowana w aparacie słuchowym różnicuje ceny poszczególnych urządzeń, których koszt może się wahać w granicach od 1000 zł do 10 000 zł – w zależności od wybranych rozwiązań (podane ceny nie uwzględniają refundacji). Dodatkowo aparaty słuchowe są objęte powszechnym dofinasowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia, ich cena w rzeczywistości jest zatem niższa dla użytkownika, gdyż zostaje pomniejszona o kwotę przyznanej refundacji. Wybierając odpowiedni model dla siebie, warto skorzystać z doświadczenia protetyka oraz przeczytać porady ekspertów odnośnie do słuchu.
Słuch to bardzo ważna wartość, dzięki której można właściwie funkcjonować w społeczeństwie. Warto zatem zadbać o słuch, aby móc się nim cieszyć jak najdłużej. Odpowiednio dobrany aparat słuchowy z pewnością jest nam w stanie w tym pomóc.
- Zielona trzynastka 13. edycja Senioralni.Poznań [Inauguracja 23 września godz. 11.00] - 22 września, 2023
- Wszystko, co musisz wiedzieć o 14 emeryturze 2023. Najważniejsze informacje w pigułce [Warunki, Terminy, Kwoty] - 21 września, 2023
- Trudności z programem darmowe Leki 65+. Jakie problemy napotykają seniorzy? Co robić? [10 pytań i odpowiedzi] - 18 września, 2023