Komfortowa praca przy komputerze, czyli ergonomiczne krzesło biurowe

Komfortowa praca przy komputerze, czyli ergonomiczne krzesło biurowe

Mieliście okazję doświadczyć w swoim życiu pracy siedzącej i wszelkich jej skutków ubocznych? Albo bólu pleców po wielu godzinach spędzonych przed komputerem? Jeśli tak, to na pewno zgodzicie się, że wygodne krzesło biurowe odgrywa kluczową rolę w takich sytuacjach. Nie ma większego znaczenia ile godzin spędzacie za blatem biurka i gdzie znajduje się wasze biuro – wygodne siedzisko to podstawa wyposażenia absolutnie każdego miejsca pracy. Jak rozpoznać ergonomiczny model? Jak wybrać funkcjonalne i komfortowe krzesło biurowe? Podpowiadamy!

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wygodne krzesło do pracy, nauki i komputera: dlaczego jest takie ważne?

Przypomnijcie sobie ostatni ból kręgosłupa po wielu godzinach spędzonych przed komputerem w pozycji siedzącej, a odpowiedź na to pytanie przyjdzie do was zupełnie sama. Siedzisko ma ogromny wpływ nie tylko na sprawność fizyczną, ale też na naszą efektywność, zdolność do skupienia i ogólne samopoczucie, głównie dlatego, że to na nim spoczywa cała górna część ciała. Każdy kto miał okazję doświadczyć, jak wygląda pełny etat za biurkiem z pewnością potwierdzi, że krzesło biurowe w ogromnym stopniu jest odpowiedzialne za komfort podczas pracy.

Pozycja siedząca nie jest naszą naturalną pozycją, dlatego spędzanie 8 godzin dziennie przed ekranem jest bardzo obciążające dla pleców oraz kręgosłupa. Wygodne i ergonomiczne krzesło biurowe potrafi dopasować się do naturalnych krzywizn sylwetki, a co za tym idzie, ograniczyć do minimum negatywne skutki pracy siedzącej i pomagać w utrzymaniu prawidłowej postawy. Dlaczego jeszcze krzesło biurowe ma takie znaczenie? Oczywiście ze względu na wydajność. Wygoda skutkuje nie tylko większą energią, ale też możliwością skutecznego wykonywania przez wiele godzin różnych zadań.

8 cech, które posiada każde ergonomiczne krzesło biurowe

Wybór komfortowego krzesła do komputera nie jest łatwy, bo wymaga wiedzy technicznej i znajomości rozwiązań stosowanych w takich meblach. Jakie cechy posiada każde ergonomiczne krzesło biurowe? Przede wszystkim jest stabilne i ma co najmniej pięcioramienną podstawę zakończoną kółkami jezdnymi. Oprócz tego posiada oparcie i siedzisko o wymiarach, które umożliwiają przyjęcie wygodnej pozycji i swobodę ruchów podczas pracy. Ergonomiczne modele mogą zaoferować regulację wysokości siedziska na poziomie 40-50 cm oraz wysokości i pochylenia oparcia (5⁰ do przodu i 30⁰ do tyłu). W przypadku takich mebli można liczyć także na wyprofilowanie w części lędźwiowej kręgosłupa, podłokietniki umieszczone 19-25 cm nad siedziskiem i możliwość obrotu w zakresie 360⁰.

Krzesło biurowe a fotel biurowy – poznaj różnice między tymi meblami

Wiecie już jak rozpoznać ergonomiczne krzesło biurowe i na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Zanim jednak powiemy o tym, jak dopasować takie siedzisko do własnych potrzeb, musicie poznać różnice jakie występują pomiędzy krzesłem a fotelem biurowym. Pojęcia te często są stosowane przez producentów zamiennie, co nie jest do końca właściwe jeśli przyjrzeć się specyfice każdego z tych mebli. Krzesła biurowe z reguły są mniejsze i mają mniej rozbudowane konstrukcje. Ich siedziska nie zawsze pokrywa miękka tkanina obiciowa, a podstawy nie w każdej sytuacji posiadają kółka jezdne. Fotele biurowe obrotowe są z kolei zdecydowanie bardziej komfortowe i wyposażone w więcej praktycznych udogodnień, takich jak: zagłówki, podnóżki czy regulowane podłokietniki.

Jak wybrać komfortowe i ergonomiczne krzesło biurowe? Kilka praktycznych wskazówek

Praca siedząca jest jedną z najbardziej przyczyniających się do bólu pleców oraz kręgosłupa, dlatego jeśli ją wykonujecie lub będziecie wykonywać to koniecznie zadbajcie o wygodne krzesło. Kluczowa jest tutaj wysokość, która w optymalnych warunkach powinna wynosić 38-55 cm i być dostosowana do waszego wzrostu. Nogi podczas siedzenia na krześle powinny tworzyć kąt 90⁰, a uda zajmować ¾ powierzchni siedziska. Jeszcze ważniejszym od niego elementem konstrukcyjnym krzesła jest oparcie, które musi podpierać cały obszar lędźwiowy i przynajmniej 2/3 odcinka piersiowego kręgosłupa.

Ergonomiczne krzesła biurowe i fotele obrotowe dobrej jakości posiadają rozmaite mechanizmy umożliwiające regulację, dlatego nie żałujcie im swojej uwagi. Najlepsze z nich z pewnością posiadają zagłówki dbające podczas pracy o odcinek szyjny i podłokietniki pozwalające na ułożenie przedramion pod kątem 90⁰. Jeśli chcecie sobie zapewnić sobie maksimum komfortu to powinniście zainteresować się nie tylko rodzajem tapicerki, mobilnymi kółkami czy funkcją obracania wokół własnej osi, ale i dodatkowym podnóżkiem, który może być zupełnie płaski lub odchylony o max. 15⁰.

Obrotowe czy zwykłe: jakie krzesło biurowe sprawdzi się lepiej podczas pracy siedzącej?

W dużej mierze zależy to od charakteru pracy i waszych indywidualnych potrzeb. Jeśli zamierzacie spędzać przy biurku 2-3 godziny to jest spora szansa, że proste krzesło biurowe na tradycyjnych nóżkach zda u was pozytywnie egzamin. Praca na cały etat, czyli po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu będzie raczej wymagała zainwestowania w ergonomiczny fotel obrotowy. Taki model będzie  w stanie nie tylko utrzymać sylwetkę we właściwej pozycji przez długi czas bez skutków ubocznych, ale też ograniczyć do minimum bóle pleców, karku i kręgosłupa.

Krzesła obrotowe posiadają więcej przydatnych funkcji i mechanizmów, dlatego lepiej radzą sobie podczas 8-godzinnej pracy. Jedną z ich największych zalet są pięcioramienne podstawy z kółkami, które pozwalają bez konieczności wstawania swobodnie przemieszczać się w obrębie biurka. W sklepach internetowych znajdziecie duży wybór takich mebli w różnych rozmiarach, stylach i wariantach kolorystycznych, dlatego nie powinniście mieć problemu z wyborem idealnego modelu. Ciągle wahacie się pomiędzy zwykłym krzesłem, a krzesłem obrotowym? Wejdźcie na sfmeble.pl – tam znajdziecie wygodne i ergonomiczne krzesło biurowe, które idealnie dopasuje się do waszych potrzeb.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds