
Bursztynowa Komnata – nowa atrakcja Mazur
Spis Treści
Miejsce ukrycia Bursztynowej Komnaty, pomimo dekad poszukiwań, nadal nie zostało ustalone. Teraz jednak, każdy turysta może przekonać się, jak wyglądała Bursztynowa Komnata, gdyż na terenie bunkrów w Mamerkach utworzono replikę.
Bursztynowa Komnata, czyli sala wyłożona sześcioma tonami bursztynu i ozdobiona mozaikami, budzi emocje od dekad. Dotychczasowe poszukiwania historyków, pasjonatów i poszukiwaczy skarbów nie przyniosły rezultatów i nadal nie udało się ustalić lokalizacji tego zaginionego dzieła sztuki. Wśród najbardziej prawdopodobnych miejsc, do których mogło trafić, wielokrotnie wymieniano m.in. bunkry w Mamerkach na Mazurach.
Pomimo iż prowadzone w ubiegłym roku badania nie potwierdziły tej teorii, osoby zafascynowane historią i wyglądem Bursztynowej Komnaty, mogą przekonać się, jak wyglądało to niezwykłe dzieło. Wystarczy wybrać się na Mazury i odwiedzić bunkry w Mamerkach, gdzie 27 kwietnia otwarto replikę.
Nowa atrakcja Mazur
Od kwietnia jest jeszcze jeden dobry powód, aby odwiedzić Mazury. Teraz, poza zjawiskową przyrodą i militarnymi pamiątkami po II wojnie światowej, turyści mogą również zobaczyć, jakie niesamowite prezenty ofiarowywali sobie możni tego świata.
– Zależy nam, aby zwiększyć zarówno atrakcyjność naszego muzeum, jak i całego regionu Mazur, w tym szczególnie Węgorzewa. Bursztynowa Komnata z pewnością wzbudzi zainteresowanie nawet wśród tych osób, które nie interesują się militariami – mówi Bartek Plebańczyk z Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach.
Komnatę umieszczono w jednym z odrestaurowanych pomieszczeń schronu, w którym znajduje się muzeum frontu wschodniego. Do budowy wykorzystano blisko tonę masy plastyczno-żywicznej, a prace trwały około roku. Powierzchnia ścian bocznych, które są pokryte sztucznym bursztynem, wynosi 60 mkw. Podobną powierzchnię zajmowała prawdziwa Bursztynowa Komnata w swej pierwotnej wersji, tzn. przed późniejszą rozbudową.
– Ze względu na nieco mniejszą skalę, musieliśmy zmienić ramy obrazów znajdujących się na ścianach. W oryginale są one umieszczone najpierw w złotych ramach a później w bursztynowych. W naszej komnacie obrazy umieszczone zostały od razu w bursztynie. To jedyna różnica w porównaniu z oryginałem – podkreśla inicjator budowy repliki.
Zwiedzanie atrakcji jest możliwe w ramach standardowego biletu wstępu do Muzeum.
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021