Bursztynowa Komnata – nowa atrakcja Mazur

Bursztynowa Komnata – nowa atrakcja Mazur

Miejsce ukrycia Bursztynowej Komnaty, pomimo dekad poszukiwań, nadal nie zostało ustalone. Teraz jednak, każdy turysta może przekonać się, jak wyglądała Bursztynowa Komnata, gdyż na terenie bunkrów w Mamerkach utworzono replikę.

Bursztynowa Komnata, czyli sala wyłożona sześcioma tonami bursztynu i ozdobiona mozaikami, budzi emocje od dekad. Dotychczasowe poszukiwania historyków, pasjonatów i poszukiwaczy skarbów nie przyniosły rezultatów i nadal nie udało się ustalić lokalizacji tego zaginionego dzieła sztuki. Wśród najbardziej prawdopodobnych miejsc, do których mogło trafić, wielokrotnie wymieniano m.in. bunkry w Mamerkach na Mazurach.

Pomimo iż prowadzone w ubiegłym roku badania nie potwierdziły tej teorii, osoby zafascynowane historią i wyglądem Bursztynowej Komnaty, mogą przekonać się, jak wyglądało to niezwykłe dzieło. Wystarczy wybrać się na Mazury i odwiedzić bunkry w Mamerkach, gdzie 27 kwietnia otwarto replikę.

Nowa atrakcja Mazur

Od kwietnia jest jeszcze jeden dobry powód, aby odwiedzić Mazury. Teraz, poza zjawiskową przyrodą i militarnymi pamiątkami po II wojnie światowej, turyści mogą również zobaczyć, jakie niesamowite prezenty ofiarowywali sobie możni tego świata.

Zależy nam, aby zwiększyć zarówno atrakcyjność naszego muzeum, jak i całego regionu Mazur, w tym szczególnie Węgorzewa. Bursztynowa Komnata z pewnością wzbudzi zainteresowanie nawet wśród tych osób, które nie interesują się militariami – mówi Bartek Plebańczyk z Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach.

Komnatę umieszczono w jednym z odrestaurowanych pomieszczeń schronu, w którym znajduje się muzeum frontu wschodniego. Do budowy wykorzystano blisko tonę masy plastyczno-żywicznej, a prace trwały około roku. Powierzchnia ścian bocznych, które są pokryte sztucznym bursztynem, wynosi 60 mkw. Podobną powierzchnię zajmowała prawdziwa Bursztynowa Komnata w swej pierwotnej wersji, tzn. przed późniejszą rozbudową.

Ze względu na nieco mniejszą skalę, musieliśmy zmienić ramy obrazów znajdujących się na ścianach. W oryginale są one umieszczone najpierw w złotych ramach a później w bursztynowych. W naszej komnacie obrazy umieszczone zostały od razu w bursztynie. To jedyna różnica w porównaniu z oryginałem – podkreśla inicjator budowy repliki.

Zwiedzanie atrakcji jest możliwe w ramach standardowego biletu wstępu do Muzeum.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.