Koncert Młodej Polskiej Filharmonii w NFM

Koncert Młodej Polskiej Filharmonii w NFM

We wtorkowy wieczór 10 listopada w Narodowym Forum Muzyki maestro Adam Klocek i rewelacyjna orkiestra bawili licznie zgromadzoną publiczność muzyką i urodą.

Kiedy zespół pojawił się na scenie, nie było wiadomo, czy to będzie pokaz mody estradowej, czy też koncert muzyki klasycznej. Suknie długie, czarne, z koronkami i aplikacjami u pań, panowie także odpowiednio stonowani, niektórzy w marynarkach i pod muchą, inni tylko w koszulach. Całość wyglądała koncertowo. Błyskawicznie się dostroili i pojawił się maestro Adam Klocek. Uścisk dłoni z koncertmistrzem Dominikiem Kossakowskim i bez zbędnych ceregieli zaczęli. Na początek czteroczęściowa „Sinfonietta per archi” Pawła Łukaszewskiego. Zespół pokazał klasę i doskonałe przygotowanie, a publiczność wytrzymała z oklaskami do zakończenia utworu. Drugim utworem był koncert skrzypcowy e-mol op.64 F Mendelssohna-Bartholdyego. Jan Mráček wykonał go rewelacyjnie. Skrzypek jest uznawany za wybitnie utalentowanego. Publiczność doceniła maestrię wykonania i solista wychodził trzy razy na scenę, a oklaskom nie było końca.

W drugiej części koncertu popisywali się z powodzeniem grający na fletach prostych, fagotach i waltorniach w Serenadzie Es-dur op. 7 R. Straussa, ale publiczność czekała na to, jak orkiestra poradzi sobie z IV Symfonią Beethovena. Orkiestra w pełnym składzie – 43 osoby, maestro Adam Klocek i wspaniała muzyka. To musiał być sukces i był, oklaski trwały dobrych kilka minut, muzycy uśmiechali się radośnie i by zadowolić publiczność maestro zarządził bis. Bardzo udany koncert.

Młoda Polska Filharmonia to 43-osobowa orkiestra składająca się z najbardziej uzdolnionych uczniów i studentów szkół muzycznych w wieku 16 – 21 lat, wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011, 2013 i 2015 roku. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Celem organizatorów projektu jest wsparcie młodych, utalentowanych muzyków poprzez umożliwienie im udziału w warsztatach prowadzonych przez wybitnych artystów, a także debiutu w prestiżowych salach koncertowych obok światowej sławy koncertmistrzów. Fundacja organizuje dwie trasy koncertowe w ciągu roku: letnią i jesienną. W ramach ostatnich siedmiu tras odbyło się trzydzieści koncertów, które obejrzało łącznie blisko 35 tysięcy osób. Tego lata orkiestra wystąpiła w Szanghaju w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MISA Shanghai 2015. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz.
Fanów orkiestry, którzy chcieliby podążać za zespołem, informujemy, że zagrają jeszcze 13 listopada w Puławach i 15 listopada w Warszawie.

_DSC0738

_DSC0739

_DSC0786

_DSC0764

_DSC0768

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.