
Kongres Regionów
We Wrocławiu odbył się Kongres Regionów. Spotkanie samorządowców połączone z rankingiem na najlepiej zarządzane miasto. Głosowali prezydenci miast. Nagrodą był dyplom. To także okazja, by spotkać się z dziennikarzami, by promować miasto.
Rząd czy samorząd
Mieszkańcom bliższy jest samorząd. Samorządowcy w swoich wystąpieniach wyraźnie podkreślali, że przy braku ingerencji rządu w sprawy lokalne wygodniej i lepiej można zarządzać publicznymi pieniędzmi. Więcej samorządności, to lepsze wykorzystanie funduszy w tym także tych z Funduszu Spójności. Samorząd jest bliżej mieszkańców i może wsłuchiwać się w głosy i reagować na potrzeby. Centralne zarządzanie już było.
Rady Osiedli
Pełniły różne funkcje w PRL. Przetrwały a ich obecny zakres działania uzależniony jest od aktywności liderów. Społecznicy, którzy mają pomysł jak zarządzać osiedlem, potrafią być popularni i lubiani w swoim środowisku integrują społeczność osiedla. W dużych miastach działają także organizacje poza rządowe, które także potrafią zastąpić rady w skupianiu wokół siebie potrzebujących. Najważniejsze, by pomiędzy nieporadnymi mieszkańcami a urzędem była organizacja, która zna sposoby działania urzędu i potrzeby mieszkańców. Nazwa mniej istotna. Ważne by był dialog.
Komunikacja
Zasadniczym tematem dla każdego Kongresu Regionów jest komunikacja w miastach. Można było posłuchać, jak sobie radzą z autonomicznymi trolejbusami w Lublinie i jak działa komunikacja miejska w Jaworznie. Jedno jest pewne. Miasta są zbyt ciasne, by transport ludzi odbywał się przy pomocy pojazdów indywidualnych. Samorządowcy zdają sobie sprawę z zanieczyszczeń powietrza spowodowany ruchem samochodowym. Zauważyliście, że miasta zostały zdominowane przez samochody. Głównym problemem w dyskusjach jak funkcjonuje dobrze zarządzane miasto, jest problem transportu, dróg i parkingów dla samochodów. A przecież można inaczej. -mówił prezydent Jaworzna.
Laureaci
Redakcja Forbes ogłosiła ranking miast przyjaznych biznesowi. Oczywiście miasta były oceniane z uwzględnieniem liczby mieszkańców. Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków wśród miast największych, Rzeszów, Katowice wśród mniejszych i Lesznowola wśród gmin do 50 tysięcy mieszkańców okazały się przodować w liczbie działających firm na tysiąc mieszkańców.
Newsweek ogłosiły ranking najlepszych prezydentów miast. To prezydenci miast wybierają ze swojego grona tych najlepszych. Rafał Dudkiewicz uzyskał ten zaszczytny tytuł trzykrotnie. Aby wybory nie stały się monotonne, prezydentowi Wrocławia przyznano tytuł super prezydenta i nie jest już uwzględniany w rankingu. W tym roku prezydent Sopotu po raz trzeci z rzędu uzyskał tytuł najlepszego prezydenta miasta. Samorządowcy docenili postawę Jacka Karnowskiego o niezależność samorządu i osiągnięcia. Sieć „domów sąsiedzkich” integrujących społeczność miasta, nowy dworzec kolejowy, oraz budowa szpitala geriatrycznego. To wszystko w najmniejszym mieście w Polsce liczącym niecałe 40 tysięcy mieszkańców. Imponujące. Trzeba dodać, że w Sopocie żyje też najwięcej ludzi na emeryturze na tysiąc mieszkańców. Dochód na mieszkańca w Sopocie jest o prawie 2700 złotych wyższy niż we Wrocławiu. Jak to się dzieje, aż trudno zrozumieć. W gronie wyróżnionych znaleźli się prezydenci Nowej Soli, Tych, Jeleniej Góry, Inowrocławia, Gliwic, Kołobrzegu Dąbrowy Górniczej, Przemyśla, Gdyni, Łodzi, Jaworzna, Słupska, Rzeszowa, Świnoujścia. Ogromna różnorodność charakterów. Wszystkim laureatom gratulujemy.
Kongres Regionów to czas spotkań bezpośrednich zarządzającymi miastami i gminami z biznesem. To miejsce, gdzie można wymieniać się w trakcie warsztatów i prelekcji pomysłami na zarządzanie miastami, dowiedzieć się jak to robią inni.
tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik
- „Śląska ars moriendi”. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - 28 listopada, 2023
- „Czyż nie dobija się koni?” – nowy tytuł w repertuarze Wrocławskiego Teatru Pantomimy [Premiera] - 25 listopada, 2023
- Piernikowe Miasto w Kolejkowie [świąteczna atrakcja także dla najstarszych] - 23 listopada, 2023