
Konsultacje z mieszkańcami w sprawie mobilności
Wszystko na to wskazuje, że mieszkańcy zakorkowanych miast będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia w korzystaniu z samochodów osobowych. Powodów jest kilka.
Samochód
Biuro Zrównoważonej Mobilności w Urzędzie Miasta Wrocławia pracuje nad planem jak przygotować się na całkowite zakorkowanie miasta, by życie w mieście było znośne i bezpieczne. W dotychczasowych badaniach preferencji jakim środkiem transportu pan/ pani wolą się przemieszczać poza grupą dzieci ze szkół podstawowych wszystkie pozostałe grupy wiekowe zdecydowanie wybierały samochód. Z drugiej strony wiadomo, że samochody osobowe przewożące tylko jedną osobę, to marnotrawstwo energii i przestrzeni miejskiej. Na dłuższą metę tak nie da się w większych miastach funkcjonować. A na dodatek już teraz w pobliżu dróg oddychamy pyłami ze startych opon, spalinami z silników i oparami z asfaltu. Takie powietrze naprawdę jest niezdrowe. Przez zakorkowane ulice z trudem przeciskają się karetki pogotowia, wozy bojowe straży pożarnej.
Emeryci, matki z dziećmi
Po przejściu na emeryturę, samochód właściwie przestaje być potrzebny. Wielu emerytów rezygnuje z samochodu z powodów oszczędności i zaczynają korzystać z komunikacji publicznej. Po 70 roku życia, a we Wrocławiu nawet wcześniej można jeździć komunikacja miejską za darmo. Więc nie dość, że oszczędza się pieniądze, to jeszcze czasy przejazdów komunikacja miejską są porównywalne z tymi wykonanymi samochodem. Kłopot z parkowanie, opłaty parkingowe, strata czasu na znalezienie miejsca parkowania. Inna grupa emerytów już przesiadła się na wózki elektryczne, potrzebują przestrzeni. A matki z wózkami dziecięcymi? A na dodatek bariery w postaci wysokich krawężników, które spowalniają ruch wózków.
Alternatywa
Wypożyczanie samochodów na minuty to jeden ze sposobów jeżdżenie samochodem przy braku własnego pojazdu. Można wypożyczać samochody elektryczne i spalinowe. Istotne jest to, ze w centrum miasta krąży mniej pojazdów i nie zajmują miejsc parkingowych. Jeden samochód wielu użytkowników. To już działa we Wrocławiu. A może chodniki ruchome jak na dużych lotniskach?
Konsultacje
W sobotę 30 czerwca na Bulwarze Dunikowskiego Urząd Miejski organizuje spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi planami rozwoju komunikacji w mieście. Będzie można składać wnioski i projekty, będzie można rozmawiać i przedstawiać swoje pomysły. Nie jest łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie, czy więcej miejsc parkingowych, czy więcej zieleni w centrum miasta. Wydzielony pas dla transportu publicznego i pojazdów uprzywilejowanych ratujących dobytek i życie, czy miejsca parkingowe. Szerokie wygodne chodniki i ścieżki rowerowe, czy dodatkowy pas dla blaszanek. A może już trzeba myśleć o przestrzeni na wózki elektrycznych dla mniej sprawnych ruchowo? Więc jeśli chcesz przyczynić się do rozwoju mobilności w mieście, to przyjdź na Bulwar Dunikowskiego w sobotę i podziel się swoimi pomysłami.
Mobilność, możliwość przemieszczania się jest synonimem wolności. Jakoś tak samo przyszło, że teraz najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się jest samochód. Zabieramy ze sobą tonę żelastwa o powierzchni 10 metrów kwadratowych i narzekamy na brak miejsc do parkowania. To irracjonalne. Spędzanie życia w pozycji siedzącej jest niezdrowe. Chodzenie, bieganie to był sposób poruszania się ludzi przez tysiące lat. Więc włącz się i zaprojektuj miasto dostosowane do potrzeb przyszłych mieszkańców. Do zobaczenia na konsultacjach, bo inaczej to „oni” zrobią to za ciebie.
tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik
- Głośniej się nie da? - 28 maja, 2023
- Wschód słońca, zachód księżyca - 23 maja, 2023
- Już 20 maja Panto w ogrodzie - 19 maja, 2023