Korowód kapeluszników na wrocławskim rynku

Korowód kapeluszników na wrocławskim rynku

Podczas tegorocznej inauguracji Dni Seniora 2015, starsi mieszkańcy Wrocławia zebrali się w licznej grupie, by móc wspólnymi siłami pobić Kapeluszowy Rekord Guinnessa. W pochodzie wzięło udział ponad 1000 seniorów w kolorowych kapeluszach. Uroczyste otwarcie Dni Seniora odbyło się w piątek o godzinie 10.00. Zabawa rozpoczęła się na pl. Nowy Targ, a skończyła na pl. Solnym. 

Na plac Nowy Targ przybyło naprawdę dużo uczestników. Mieszkańcy Wrocławia i osoby z okolic miasta przyjeżdżali samochodami, autobusami i ośrodkami komunikacji miejskiej. Osiedlowe kluby seniorów wyposażyły się w różne transparenty.

Na placu Nowy Targ zostały ustawione barierki. Każdy kto przeszedł przed kamerą został policzony i zaopatrzony w opaskę na nadgarstku. Po rejestracji można było zrobić sobie zdjęcie, albo zapisać się na badania. Nad sprawną organizacją czuwali gimnazjaliści – wolontariusze. Na uroczyste otwarcie przybyły również media. Seniorzy zawierali nowe znajomości , rozmawiali, podziwiali stroje i kapelusze, fotografowali się. I tak w miłej atmosferze powoli formował się barwny korowód. Zespoły muzyczne nuciły różne melodyjki, a służby porządkowe dwoiły się w wysiłkach.

Po godzinie 11.00 pochód ruszył dalej. Na czele marszu stała orkiestra dęta. Za nią podążali król i królowa w koronie, tuż za nimi damy dworu w krynolinach. Na końcu marszu można było usłyszeć radosne śpiewy, jak na przykład ,,Szła dzieweczka do ryneczka”. Uczestnicy pochodu zapraszali mijające osoby do uczestnictwa w tej radosnej zabawie.

I tak z Nowego Targu, przez ulicę Krupniczą, korowód przeszedł na Plac Solny, na którym były już rozstawione ławki i estrada. Turyści z zainteresowaniem przystawali i oglądali paradę seniorów. Na Placu Solnym część seniorów świętowała w gronie przyjaciół w restauracyjnych ogródkach.

Na estradzie występowały muzyczne zespoły. Odbył się również pokaz mody. Zebrani, oprócz seniorów ubranych odświętnie, mogli także podziwiać regionalne stroje śląskie oraz kreacje z Bawarii i okolic Bremy. Kapelusze uczestników marszu były ozdobione elementami jesiennymi i różnymi szarfami. Niektórzy seniorzy mogli pochwalić się nakryciami głowy, które przywieźli z wycieczek. Wśród wielu wspaniałych kapeluszy było sombrero ze słonecznego Meksyku.

Atmosfera podczas piątkowego pochodu była naprawdę radosna. Pogoda na szczęście dopisała. Przypomnijmy, że Obchody Dni Seniora we Wrocławiu będą trwały do 11 października.

Pełna galeria zdjęć dostępna TUTAJ.

a_DSC3708

s_DSC3841

a_DSC3714

a_DSC3691

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.