Królewska majówka

Królewska majówka

1 Maja grupa seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy pojechała na wycieczkę do Kowala. Zaprosił ich burmistrz Eugeniusz Gołembiewski na uroczystości obchodów 706 rocznicy urodzin Króla Kazimierza Wielkiego.

Wycieczkę seniorzy rozpoczęli we Włocławka. Tu zwiedzili Bursztynowu Pałac. Jego fundatorem jest Krzysztof Grządziel. W dowód wdzięczności dla Swojej Matki i wszystkich Mam zbudował w latach 2006-2009 Bursztynowy Pałac. Wchodzi on w skład Fundacji “Samotna Mama”. Na powierzchni 4 ha znajduje się główny pałacowy budynek mieszczący część hotelową, sale konferencyjne i restaurację. Imponująca jest szczególnie wysoka na dwa piętra Sala Balowa. Bryła budynku głównego otoczona jest alejkami. Na rabatach wysadzono ponad 30 tysiącami roślin. Całość uzupełniają granitowe fontanny i rzeźby.

Następnie KUTW-wowicze udali się na zaporę na Wiśle. Odwiedzili tu miejsce uświęcone męczeńską śmiercią błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Zapalili znicze i zmówili krótka modlitwę.

Z zapory pojechali do Kowala na urodziny króla Kazimierza. Występ „Kazimierek”, Grupy Tańców Dawnych działającej przy Kazimierzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bydgoszczy spotkał się z wielkim uznaniem licznie zebranej publiczności. Tańce historyczne idealnie wkomponowały się w Jarmark Kazimierzowski. Miłym akcentem było wręczenie albumu o Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego burmistrzowi Eugeniuszowi Gołembiewskiemu. Wszyscy goście Jarmarku byli pod wrażeniem panującej na imprezie prawdziwie rodzinnej atmosfery. Większość mieszkańców Kowala ubrała się tego dnia w stroje historyczne.

Seniorzy w Pałacu Bursztynowym

Seniorzy zapalają znicze

Kowale - rodziny króla Kazimierza

Seniorzy świętują urodziny króla Kazimierza

Seniorzy świętują urodziny króla Kazimierza

Występ seniorek "Kazimierek"

Występ seniorek "Kazimierek"

Tekst i zdjęcia: Miłosz Sałaciński

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.