Królewskie imieniny

Królewskie imieniny

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wyprawili swojemu patronowi królewskie imieniny. W przeddzień imienin króla Kazimierza III Wielkiego studenci-seniorzy czwarty raz zorganizowali happening pod pomnikiem monarchy.

W rolę króla Kazimierza wcielił się Piotr Król – Na ręce organizatorów a szczególnie na ręce dzisiejszej królowej, a na co dzień Bożenki, składam gratulacje słuchaczom Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To ich zaangażowaniu zawdzięczamy, że od czterech lat obchodzimy uroczyście te imieniny. Od siebie mogę powiedzieć, że tak wyobrażam sobie niebo. Tylko ja, a wokół same królowe. Także marzenia czasami się spełniają – mówił przed pomnikiem Piotr Król.

Witam wszystkie koronowane głowy. W szczególności witam przedstawicieli wszystkich bydgoskich UTW i klubów seniora. Pozdrawiam również licznie zebranych mieszkańców królewskiego grodu Bydgoszcz – przywitała zebranych przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.

Przemówienie na cześć Króla wygłosił prof. Adam Sudoł dyrektor Muzeum Dyplomacji. Przypomniał, że Kazimierz Wielki przyszedł na świat w Kowalu. Profesor mówił o dokonaniach Kazimierza Wielkiego. W swoim dowcipnym wystąpieniu wiele miejsca poświęcił trunkom, które pijało się podczas królewskich uczt. Eugeniusz Gołębiewski, burmistrz królewskiego Kowala i zarazem prezes Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego wręczył królowej akt przyjęcia KUTW w poczet członków Stowarzyszenia. Na zakończenie części oficjalnej życzenia imieninowe Królowi złożyła wieceprezydent Anna Mackiewicz – Królu Kazimierzu! Bydgoszcz i bydgoszczanie stoją za Tobą zawsze murem! Dziękujemy Tobie, w imieniu wszystkich tutaj zebranych, że codziennie jesteś z nami. W tym roku Twoja pomoc jest na szczególnie potrzebna. Obchodzimy 670. urodziny naszego pięknego, kochanego miasta – powiedziała prezydent Mackiewicz zebranych i zaprosiła na kwietniowe urodziny monarchy.

Wartę honorową z bronią przed królewskim pomnikiem wystawiła I Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego oraz średniowieczne grupy rekonstrukcyjne.
Imprezę zakończyło składanie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje przy wtórze werbli. W części artystycznej w pubie Kubryk miał swój debiut Zespół Tańca Dawnego „Kazimierki”. Seniorki KUTW ćwiczą tańce w stylu średniowieczny pod okiem Marty Nowaczyk.

seniorzy świętują urodziny króla Kazimierza

seniorzy świętują urodziny króla Kazimierza

seniorzy świętują urodziny króla Kazimierza

seniorzy świętują urodziny króla Kazimierza

seniorzy świętują urodziny króla Kazimierza

seniorzy świętują urodziny króla Kazimierza

Tekst i zdjęcia: Miłosz Sałaciński

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.