Kto to jest? Jak się pisze newsa?

Kto to jest? Jak się pisze newsa?

Relacja z warsztatów dziennikarskich

Skromny mężczyzna, dobrze wychowany, pracowity od dziecka”. To trochę zbyt mało, żeby zgadnąć, o kim mowa, prawda? Zatem pójdźmy dalej: „Zakochany w treningu sportowym, charakter i miłość do sportu zawdzięcza ojcu”. Czy już wiadomo, kto to jest? Jeszcze nie? Może pomogą więc dalsze informacje – „że dzieciństwo spędził w okolicach Warszawy, a w młodości stracił ojca”?* Powyższe ćwiczenie zostało zrealizowane podczas warsztatów dziennikarskich odbywających się w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat „Seniorzy dla kultury”.

5 lipca 2016 r. odbyły się warsztaty dziennikarskie dla gości konferencyjnych Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat „Seniorzy dla kultury”, połączonej z jubileuszem 40-lecia UTW w UWr. Warsztaty miały na celu ukazanie przedstawicielom innych uniwersytetów trzeciego wieku, w jaki sposób pracujemy na UTW w UWr.
Nie obyło się bez niespodzianek ze względu na liczebność uczestników zajęć (zamiast piętnastu osób pojawiło się ponad trzydzieści) oraz skrócony czas przewidziany na zajęcia. Okoliczności te nie przeszkodziły nam jednak w zrealizowaniu przygotowanego programu.
Na początku zapoznałam gości z ideą warsztatów dziennikarskich, które od półtora roku prowadzę dla wrocławskich seniorów. Przedstawiłam nasze działania i zaprezentowałam platformę internetową tworzoną przez słuchaczy dla słuchaczy (www.dziennikseniora.pl), zachęcając wszystkich do współpracy z nami.

Sylwetka, czyli o kim mowa?
Następnie przystąpiliśmy do właściwej części warsztatów. Uczestnicy, przy pomocy krótkiego wykładu, zapoznali się z jednym z gatunków dziennikarskich – sylwetką. To informacyjno-publicystyczna charakterystyka konkretnej osoby, przedstawiająca fakty z jej życia, opisująca osobowość, charakter, dokonania, ale również wygląd zewnętrzny opisywanej postaci.
Po części teoretycznej uczestnicy zmierzyli się z opisem sylwetki w praktyce. Zadanie było jednak utrudnione: należało tak opisać daną postać, aby inni nie od razu odgadli, o kim mowa. Efekty pracy były zaskakujące: przygotowano opisy bardzo ciekawych, znanych postaci w sposób doskonale stopniujący napięcie. Ćwiczenie to okazało się nie tylko dobrym startem w działania dziennikarskie, ale również dostarczyło wszystkim dużo emocji i dobrej zabawy.

Uwaga – news!
Kolejnym gatunkiem dziennikarskim zaprezentowanym uczestnikom warsztatów był news, czyli krótka, przyciągająca uwagę czytelnika, informacja prasowa. W newsie stosuje się zasadę odwróconej piramidy, polegającą na tym, że najważniejsze informacje podaje się na samym początku, czyli w tzw. leadzie (wstępie do artykułu), ale – uwaga – bez zdradzania kluczowego dla sprawy rozwiązania. Zabieg ten służy przyciągnięciu uwagi czytelnika i jednocześnie zachęca go do przeczytania dalszej części tekstu, aż do samego finału.
W warsztatach dziennikarskich wzięli udział seniorzy oraz osoby związane ze środowiskiem senioralnym, m.in. przedstawiciele UTW w Warszawie, Nowej Rudzie, Trzebnicy. Atmosfera podczas zajęć była bardzo przyjemna, wszyscy aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach. Żałowaliśmy tylko, że czas trwania warsztatów okazał się zbyt krótki na realizację kolejnych materiałów dziennikarskich.

autor:  Magda Wieteska

* Autorem tej charakterystyki był prof. dr hab. Zbigniew Romek, dyrektor Mokotowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chodziło o Roberta Lewandowskiego.
Warsztaty dziennikarskie dla seniorów

Fot. Grupa uczestników warsztatów dziennikarskich na UTW w UWr., redaktorów platformy dziennikseniora.pl

źródło:  Gazeta Senior wyd. Wrocław lipiec-sierpień 2016. Artykuł opublikowany w Dodatku Jubileuszowym z okazji 40-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim.

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Komentarze

Disqus ( )

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.