Lato dla melomanów

Lato dla melomanów

Dwa duże festiwale muzyczne zostały przygotowane dla melomanów na tegoroczne lato, Wieczory w Arsenale i Non sola scripta.

muzycy przed koncertem, fot.©J.Dudzik

Jest takie magiczne miejsce we Wrocławiu, gdzie już po zakończeniu sezonu muzycznego można posłuchać muzyki klasycznej. W piątek 28 czerwca zaczynają się XXIII Wieczory w Arsenale.
W starych murach Wrocławia Arsenał był budowlą wyjątkową. Ulokowany w pobliżu Bramy Mikołajskiej nad rzeką był pomyślany na magazyny miejskie. Trzymano tu żywność i broń na wypadek oblężenia miasta. Nieregularny czworobok budynków zwany ceghauz (zeughaus) pełni teraz rolę muzeum militariów a na dziedzińcu wyłożonym kocimi łbami odbywają się różne wydarzenia związane z historią i archeologią. Natomiast na przełomie czerwca i lipca, wieczorami, można posłuchać muzyki kameralnej, takiej klasycznej i trochę współczesnej.
W tym roku muzyczne wieczory zaczynają się 28 czerwca od utworów Mozarta. Tak, niczym na królewskim dworze, będzie można posłuchać w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Wratislavia, co Wolfgang Amadeusz miał do opowiedzenia. Koncertów będzie siedem. Każdy meloman znajdzie coś dla siebie. Będzie można posłuchać utworów Haydna, Clauda Debussego, Rachmaninowa, ale także zapowiadany jest koncert fado i Jazz Band a na zakończenie Telemann, Bach i Vivaldi. Pełny program i godziny rozpoczęcia koncertów znajdziecie tutaj.
Oczywiście będzie także Moniuszko, przecież mamy Rok Moniuszkowski, co zostało uchwalone przez Sejm i nakazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kościół św. Krzyża

Non sola scripta
Nieco dłużej, bo do pierwszej niedzieli września będzie można wsłuchiwać się w muzykę organową. Już od 7 lipca w kościele świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim będą koncertowali mistrzowie najwspanialszego instrumentu, jakim są organy. Żeby nie było tylko monumentalnie, a może, by nie wpatrywać się w prezbiterium, będzie można też popatrzeć na artystów towarzyszących organom. Będzie duet gitarowy, zagra akordeonista, pojawi się Halina Frąckowiak, gwiazda polskiej sceny muzycznej. Organy z towarzyszeniem chóru pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny na zakończenie festiwalu. Cały program Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta znajdziecie tutaj a wszystko o jubileuszowym 25 festiwalu muzyki organowej we Wrocławiu przeczytacie tu. Tytuł Non sola scripta zobowiązuje do lżejszego i eksperymentalnego traktowania tego, co zostało zapisane w nutach. Dlatego można spodziewać się różnych niespodzianek. Oczywiście będzie nasz Moniuszko, którego propaguje Sejm specjalną ustawą.

Przyznacie Państwo, że sporo ciekawych wydarzeń muzycznych w czasie letniej kanikuły. Gdy na czas wakacji, życie towarzyskie przenosiło się z miasta do uzdrowisk, podążali za nimi artyści. A teraz nie muszą. Mogą koncertować w mieście.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.