Ławki w polskich miastach – raport

Ławki w polskich miastach – raport

Po raz kolejny SEEDiA przeanalizowała dane dotyczące miejskiej infrastruktury w polskich miastach. Tym razem analizie poddano mniejsze miejscowości, które mają od 50 do 100 tys. mieszkańców.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W styczniu pisaliśmy o niepokojącym stanie ławek w największych miastach w Polsce (więcej na ten temat przeczytacie w artykule RAPORT: w Polsce brakuje ławek). Dziś przyjrzymy się sytuacji w mniejszych miejscowościach. W drugiej edycji raportu: ławki w polskich miastach – przygotowanego przez firmę SEEDiA – przeanalizowano sytuację w miastach, które mają 50-100 tys. mieszkańców. Jak się okazało, istnieją duże dysproporcje pod względem liczby ławek w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Wyniki raportu ławki w polskich miastach

Firma SEEDiA przeanalizowała dane z 17 miast. Najlepsza sytuacja jest w Legnicy (15 ławek na tysiąc mieszkańców), Raciborzu (11 ławek na tysiąc mieszkańców), Głogowie i Ostrowcu Świętokrzyskim (po 9,2 ławek na tysiąc mieszkańców), a najgorsza – w Białej Podlaskiej (tylko 1,4 ławki na tysiąc mieszkańców). W wielu miejscowościach na tysiąc mieszkańców przypada powyżej 7 ławek, co stanowi przyjęty w Europie standard.

Przeanalizowane dane pokazują, że nie jest źle, ale może (a nawet powinno) być lepiej. Trzeba pamiętać, że w naszym kraju jest tysiące miast, w których nie ma na czym siedzieć. A przecież nasze społeczeństwo się starzeje i systematycznie rośnie średnia długość życia – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. GUS prognozuje, że do 2050 r. życie przeciętnego mężczyzny wydłuży się do 82,1 lat, a kobiety do 87,5 lat. Seniorzy będą potrzebować miejsc do siedzenia. Jest to wyzwanie dla zarządzających polskimi miastami prezydentów i burmistrzów, którzy już teraz muszą stawić czoła narastającemu problemowi.

Czas, żeby miasta aktywnie zaangażowały się w poprawę polityki w zakresie małej architektury. Wiele mówi się o tym, że miasta powinny być smart, ale ciągle umyka nam co to w praktyce oznacza, czyli ergonomię i rozwiązywanie podstawowych potrzeb mieszkańców. Jednym z ich problemów jest to, że w przestrzeni miejskiej brakuje mebli miejskich, co jest szczególnie dotkliwe w dobie starzejącej się populacji. Bardzo ważny jest również element komunikacji, danych przekazywanych w czasie rzeczywistym, czy dostępu do źródeł energii w obrębie miasta – wyjaśnia Piotr Hołubowicz, CEO SEEDiA.

Ławki w polskich miastach

Wyniki raportu: ławki w polskich miastach

 


SEEDiA to polski start-up oferujący inteligentne, ekologiczne ławki zasilane energią słoneczną. Misją firmy jest tworzenie dla Smart Cities nowoczesnych i innowacyjnych mebli miejskich, które są zasilane odnawialnymi źródłami energii. SEEDiA ma w swojej ofercie 4 linie produktowe ławek: City, Urban, Future i Invention. W II kwartale 2018 r. planuje wprowadzenie na rynek innowacyjnych, solarnych wiat przystankowych. Ławki SEEDiA znajdują się m. in. w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze, Tarnobrzegu, Gostyninie, czy gminie Popielów.

Może Cię zainteresować:

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.