Ławki przyszłości – GALERIA dużo zdjęć

Ławki przyszłości – GALERIA dużo zdjęć

Nowoczesne ławki wyróżniają się unikatowym wzornictwem oraz zaawansowanymi technologiami, które ułatwiają życie. Sprawdźcie, jak może wyglądać ławka przyszłości.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Nowoczesne ławki to nie tylko miejsca do siedzenia, ale również naszpikowane technologią gadżety, które doskonale wpisują się w coraz popularniejszy trend „smart city”.

Smart city oznacza inteligentne miasto, czyli takie, które wykorzystuje zaawansowane technologie w celu poprawy jakości życia, a jednocześnie zachowuje zasady zrównoważonego rozwoju i chroni środowisko naturalne. W Polsce pod tym względem wyróżniają dwa miasta: Warszawa i Wrocław. Według raportu IESE Cities in Motion Index 2017, czyli listy najbardziej inteligentnych miast świata, stolica kraju zajmuje 54. miejsce, a stolica województwa dolnośląskiego – 95.

Nowoczesne ławki – takie jak SEEDiA – mają wiele ciekawych funkcji: naładują telefon, połączą z Wi-Fi, wyświetlą rozkład jazdy autobusów czy rozkład lotów, a zasili je słońce. Dodatkowo, podpowiedzą czy powietrze jest czyste (dzięki czujnikom pomiaru smogu) lub ostrzegą przed zbliżającą się burzą. Mogą też wskazywać natężenie ruchu w określonych obszarach miasta, a także dostarczać danych umożliwiających tworzenie planu ochrony klimatu miast, np. poprzez identyfikowanie stref ciepła.

Bazę każdej ławki SEEDiA stanowi autorska elektronika i chmura (przestrzeń, w której gromadzone są dane). Są one wyposażone w trzy elektroniczne moduły, które są odpowiedzialne za unikalną funkcjonalność. Najważniejszy z nich – moduł dystrybucyjny – zarządza energią i odpowiada za to jak zasilane są poszczególne elementy ławki. – Możemy ten moduł zaprogramować w taki sposób, aby w przypadku niedoboru energii odłączyć funkcje o niższym priorytecie, np. wyświetlacz i ładowarka indukcyjna – wyjaśnia Piotr Hołubowicz, dyrektor operacyjny firmy SEEDiA. Drugi z modułów (telemetryczny) jest sercem danych i może np. wskazywać liczbę osób, które usiadły na ławce. Z kolei moduł multimedialny odpowiada za wyświetlanie danych na nośnikach i emitowanie dźwięków.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.