Łazienka seniora może być ładna i praktyczna

Łazienka seniora może być ładna i praktyczna

W łazience dochodzi do 50% wypadków. Na rynku dostępne są produkty zwiększające bezpieczeństwo, ale większość z nich jest nieatrakcyjna lub wręcz stygmatyzująca. Tymczasem łazienka seniora może być ładna i praktyczna.

„Gazeta Senior” na katowickich targach 4DesignDays natknęła się na pięknie uchwyty łazienkowe Deante Vital. Produkt zachwycił nas swoim kształtem i funkcjonalnością, postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na temat producenta.

Projektowanie uniwersalne w wykonaniu polskiej firmy

Producentem uchwytów okazała się polska firma z Łodzi, o obco brzmiącej nazwie Deante, która od 30 lat produkuje wyposażenie łazienkowe i kuchenne oraz eksportuje je do blisko 50 krajów na całym świecie. Jej produkty powstają we współpracy z utytułowanymi projektantami i młodymi twórcami, a ich stylistyka i funkcjonalność nagradzane są w licznych konkursach wzorniczych, m.in. must have. (pol. musisz to mieć).

W krajach skandynawskich nie znajdziemy toalety dla niepełnosprawnych, wszystkie bowiem są tak samo wyposażone w udogodnienia, z których skorzysta senior, kobieta w ciąży, małe dziecko czy kontuzjowany mężczyzna w sile wieku. Przecież trudności dopadają nas na różnych etapach życia. Projektowanie uniwersalne, czyli przyjazne wszystkim, jest lepszym i tańszym rozwiązaniem. Przestają więc dziwić budynki bez barier architektonicznych i niskopodłogowe autobusy, prysznic bez brodzika za to z siedziskiem, uchwyty obok trochę wyżej zamontowanej toalety i przyjazna bateria łazienkowa. To kolejne przejawy projektowania odpowiedzialnego społecznie, którego celem są produkty nie tylko ładne, ale spełniające codzienne potrzeby szerokiej grupy odbiorców. Dlatego firma Deante skoncentrowała się na połączeniu bezpieczeństwa z designem.
– Zmiany mogą nas spotkać na każdym kroku, bez znaczenia w jakim wieku jesteśmy i jaki tryb życia prowadzimy. Poszukiwaliśmy więc rozwiązań, które będą dogodne dla każdego oraz odpowiednie do każdej łazienki – mówi Ada Sadura-Williams, Product Manager w Deante.

Łazienka seniora – zestaw natryskowy i siedzisko

Fot. deante.pl, łazienka seniora – zestaw natryskowy i siedzisko

Must have! dla marki Deante

Must have to plebiscyt organizowany w ramach Łódź Design Festival i rekomendacja konsumencka – nieodpłatny znak jakości nadawany przedmiotowi, który warto mieć. Zgłaszane produkty muszą spełnić dwa podstawowe warunki: pochodzić z Polski oraz być dostępne w sprzedaży. Wyboru najlepiej zaprojektowanych produktów dokonuje Rada Ekspertów, w skład której wchodzą przedstawiciele mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa. poradnik mieszkanio
W ósmej edycji plebiscytu nagrodzone zostały uchwyty przyścienne Deante Vital, wpisujące się w trend projektowania uniwersalnego, czyli takiego, które nie dyskryminuje m.in. seniorów czy ludzi niepełnosprawnych. Z udogodnień tego rodzaju korzysta dużo większa część społeczeństwa, niż przypuszczamy. Mimo tak dużej popularności produktów zwiększających bezpieczeństwo w łazience, ich wygląd do tej pory stawiano na drugim miejscu. Dlatego firma Deante postanowiła odejść od typowych białych poręczy na rzecz rozwiązań łączących wygodę z estetycznym, dekoracyjnym wyglądem.

Łazienka seniora – uchwyt i wieszak

Fot. deante.pl, łazienka seniora – uchwyt i wieszak

Wieszak i prysznic z poręczą

Jednym z charakterystycznych produktów Deante Vital jest stabilna poręcz ścienna służąca także za wieszak na ręcznik. Poręcz jest wytrzymała na duże obciążenie (do 150 kg), a jednocześnie jej rola jest zamaskowana przed osobami postronnymi np. gośćmi. Wykonano ją z wysokiej jakości polerowanej stali. Neutralny kolor dobrze komponuje się z urządzonymi już wnętrzami, a montaż jest prosty i możliwy w już zaaranżowanym wnętrzu. System niewidocznych mocowań powoduje, że linia poręczy jest jednolita i nie zaburzają jej brzydkie dodatki w postaci śrub montażowych, dzięki temu łatwiej również utrzymać czystość. Inne produkty Vital mające podwójne zastosowanie to np. zestaw natryskowy, którego drążek pełni jednocześnie funkcję stabilnej poręczy, czy uchwyt przyścienny z miejscem na papier toaletowy. Elementy te dobrze komponują się z aranżacją łazienki i nie dominują w niej. Wszystkie wyróżniają się doskonałą jakością i gładkim wykończeniem.

Łazienka seniora – uchwyt pod prysznic

Fot. deante.pl, łazienka seniora – uchwyt pod prysznic

W kolejnych odcinkach przyjrzymy się całej kolekcji produktów Deante Vital, obejmującej nie tylko stabilne uchwyty, ale i wygodne siedziska, funkcjonalną ceramikę, baterie z wydłużoną dźwignią i natryski. Można ją zobaczyć na stronie www.deante.pl. Produkty z kolekcji Deante Vital kupimy w sklepach z armaturą sanitarną w całym kraju i w sklepie internetowym www.sklep.deante.pl.

Artykuł ukazał się w papierowym wydaniu: Gazeta Senior 6/2018.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.