
Leczenie bólu jest możliwe
We Wrocławiu działa od kilku miesięcy prywatna placówka zajmująca się leczeniem bólu. Teraz AnalgoMed otrzymała certyfikat, który zaświadcza, że placówka spełnia światowe kryteria w dziedzinie leczenia i badania bólu.
Ból jest niezbędny
W naszych codziennych zachowaniach ból jest sygnałem i ostrzeżeniem. Skłania nas do zaniechania czynności powodującej ból, jest też sygnałem, że coś w naszym organizmie nie działa prawidłowo. Jak to się dzieje, że ból powstaje, jest ciągle przedmiotem badań naukowców. Naukowcy i lekarze wiedzą jak zmniejszyć ból w większości przypadków. Używa się do tego najróżniejszych technik, przyrządów, aparatów i środków farmaceutycznych. Sami też możemy kupić tabletki zmniejszające ból. Takie jednorazowe działanie przynosi ulgę, przy nawracających bólach lepiej umówić się z lekarzem.
Zintegrowany model leczenia bólu
Ból został zdefiniowany jako jednostka chorobowa i wprowadzony do Międzynarodowej Statystyki Klasyfikacji Chorób. Zintegrowany model leczenia bólu polega na tym, że placówka zapewnia dostęp do lekarza anestezjologa, psychologa, do fizjoterapeuty, którzy razem opracowują model leczenia. Można spodziewać się w tym przypadku lepszych efektów. Poszukiwanie przyczyny powodującej ból wymaga w wielu przypadkach dużego doświadczenia, przecież każdy z nas jest trochę inny, prowadzi inny tryb życia, inaczej się odżywia, wykonuje inną pracę, inaczej reaguje na lekarstwa. Ta różnorodność powoduje, że znalezienie przyczyny powstawania bólu wcale nie jest łatwe, a zlikwidowanie cierpienia jeszcze trudniejsze.
Z wiekiem
Na bóle zwyrodnieniowe związane z wiekiem pracujemy cały czas. Wymuszona pozycja w pracy, nadmierne obciążanie układu mięśni, szkieletu i ścięgien, nieodpowiednie do regeneracji układu ruchu miejsce do spania. Odzież i obuwie potrafią doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Wady postawy, wypadki, osteoporoza, czy zaniechanie prawidłowego sposobu odżywiania mogą doprowadzić do trwałych deformacji kręgosłupa. Później, kiedy pojawi się ból, niezbędna jest rehabilitacja, wizyty u fizjoterapeuty, a czasami blokada i fizjoterapia. Zdarza się, że narastający ból spowodowany zwyrodnieniem wyklucza z codziennego normalnego funkcjonowania.
Ulga
Zmniejszenie bólu a może nawet całkowite wyeliminowanie u pacjentów, to cel, do którego dąży wrocławski profesor, doktor habilitowany nauk medycznych, Andrzej Kübler- lider przychodni AnalgoMed. Przychodzą do profesora pacjenci i uzyskują pomoc w miarę możliwości na najwyższym poziomie światowym. Profesor wraz z zespołem lekarzy, fizjoterapeutów, psychologa potrafi pomóc i przywrócić do w miarę normalnego funkcjonowania prawie każdy przypadek.
Środki farmakologiczne zmniejszające ból od dawna są dostępne. Kupujemy je w sklepach a te silniejsze w aptekach. Preparaty zawierające opioidy mogą przy nieumiejętnym stosowaniu doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, do uzależnienia, do zwiększenia tolerancji na lek. Każdy z nas jest trochę inny, inaczej reaguje na środki przeciwbólowe. W młodości można sobie na różne doświadczenia pozwolić, organizm dosyć szybko się regeneruje. Z wiekiem i nabraniem doświadczenia z bólem już eksperymentować nie warto, lepiej zaufać doświadczeniu lekarzy.
Bóle fantomowe
Wiedzą o nich te osoby, które utraciły części ciała. Tu przydają się techniki wpływające na mózg i wirtualna rzeczywistość. Dlaczego pojawia się ból w nieistniejącej kończynie? Na to pytanie potrafi odpowiedzieć psycholog i znaleźć odpowiednie środki zaradcze. Przestanie boleć, a to najważniejsze.
Ból po przewlekłym zapaleniu spowodowanym opryszczką
Zostaje przeczulica w miejscu, gdzie doszło do zakażenia wirusem opryszczki. To bardzo przeszkadza, gdy po półpaścu nie można normalnie się ubrać, bo każdy ucisk, czy dotyk w już wygojonym miejscu powoduje nieprzyjemne doznania.
Zmniejszanie przewodnictwa nerwowego
Stosowane kiedyś metody uszkadzania nerwów, podgrzewania nerwów przy pomocy igły zostały zastąpione na mniej inwazyjne zamrażanie. Taka blokada potrafi skutecznie zmniejszyć ból nawet na kilka miesięcy, a przewodnictwo nerwowe nie zostało nieodwracalnie przerwane.
Pomóc przez rehabilitację
Czasami po zabiegach operacja się udała, pacjent przeżył, ale niestety pozostał ból. Zabiegi rehabilitacyjne potrafią przywrócić pacjenta do w miarę normalnego funkcjonowania. Przyzwyczaić do znośnego poziomu bólu.
Zdarzają się też i takie przypadki- mówi profesor, że leczyłem akupunkturą pacjentkę z bólem twarzy. Nie było efektów, więc zostało zrobione zdjęcie rentgenowskie i okazało się, że był ropień na korzeniu zęba. Sprawa rozwiązana.
Bóle nowotworowe
W większości przypadków wraz z pojawieniem się choroby nowotworowej pojawia się ból. Tym zajmuje się medycyna paliatywna. Zdarzają się coraz częstsze przypadki zaleczenia choroby nowotworowej i wtedy po usunięciu guza mogą się zdarzyć bóle pooperacyjne. To wtedy jest pole działania dla nas.- mówi profesor Andrzej Kübler.
Błędne koło bólu przewlekłego
Bóle spowodowane chorobami reumatoidalnymi powodują zmniejszona ruchomość stawów. Brak ruchu powoduje wykluczenie i powstaje błędne koło. Ruch pozwala przywrócić sprawność, tu jest pole do popisu dla fizjoterapeutów. Pomaga w tym obrazowanie trójwymiarowe. Można sobie obejrzeć z różnych stron włókna nerwowe i znaleźć przyczynę. To ulubiona metoda młodych lekarzy.
Akupunktura
Starożytna metoda zaczerpnięta z medycyny wschodniej podlega obecnie badaniom przy pomocy współczesnych technik badawczych. Wielu osobom zabiegi akupunktury pomagają. Skoro pomagają to, dlaczego ich nie stosować, przecież istotny jest efekt. Niektórym pomaga efekt placebo. Każdy sposób jest dobry, by nie bolało i trzeba pamiętać, że ból to sygnał płynący z mózgu.
Jeszcze dużo badań przed lekarzami i naukowcami, zanim odkryją, jak to się dzieje, że nas boli i jak naprawiać ciało by nie bolało. Więc jeśli boli, to przy obecnym stanie wiedzy nie masz wyboru, idź do lekarza z wiarą, że pomoc jest możliwa. Placówek leczących ból jest w Polsce około trzydziestu, jedną z nich jest AnalgoMed we Wrocławiu, miejsce gdzie o bólu wiedzą więcej.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023