Leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco

Leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco

Wysokie temperatury nie sprzyjają odpowiedniemu przechowywaniu lekarstw. Warto pamiętać, że leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco, czyli temperatura przekracza 22 stopnie Celsjusza.

Zbyt wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na medykamenty przechowywane w naszych domowych apteczkach. Leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco i są wystawione na działanie promieni słonecznych. Dlatego, podczas upalnego lata, dobrze jest uważniej przyjrzeć się miejscom, w których zwykle trzymamy lekarstwa.

Można sobie wyobrazić taką sytuacje: nasłoneczniona kuchnia, siadam do śniadania, zażywam leki. Nie chce mi się ich chować – kładę je na parapet. A tam pada światło słoneczne i jest temperatura powyżej 30 stopni – mówi prof. Bogusław Okopień, krajowy konsultant ds. farmakologii klinicznej (z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej, Katedry Farmakologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach).

W jakich warunkach przechowywać leki?

Zadbajmy o to, aby lekarstwa nie odkładać na parapet, stół czy szafkę, jeśli oświetla je słońce. Leki powinny być przechowywane w chłodniejszym miejscu np. w piwnicy, w spiżarce lub w głębokiej, zacienionej szafce (która jest w najchłodniejszej części mieszkania czy domu). – Trzeba pamiętać, że wszystkie leki są aktywne, jeżeli przechowuje się je w temperaturze pokojowej, czyli 18-20, maksymalnie 22 stopnie Celsjusza. Na pewno nie 28 czy 30 stopni – przestrzega prof. B. Okopień.

Dlaczego należy o to dbać?

Niewłaściwe przechowywanie leków może przyczynić się do obniżenia ich skuteczności, a w konsekwencji do gorszego samopoczucia. Na uwadze warto mieć szczególnie sposób przechowywania insuliny. – W temperaturze powyżej 30 stopni insulina może stracić właściwości. Chory będzie ją wstrzykiwał, ale nie osiągnie spodziewanego efektu. Po paru dniach może pojawić się problem hiperglikemii. I nie jest winny pacjent, bo na przykład zaniedbał dietę – tłumaczy prof. B. Okopień.

Leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco. Jak przechowywać leki?

Leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco. Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.