Lumbago – co to? Przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Lumbago – co to? Przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Lumbago (z łac. lumbalis – lędźwiowy) to jedna z najpopularniejszych dolegliwości kręgosłupa, z którą zgłaszają się do lekarza osoby w wieku 35-55 lat. Manifestuje się dokuczliwym, nagłym bólem w okolicy lędźwiowej, który utrudnia codzienne aktywności. Co powoduje lumbago i jak radzić sobie z bolesną blokadą? Nowoczesną metodą leczenia bólu jest urządzenie TRU+. Jakie korzyści niesie elektrostymulator TENS marki TRU+?

Co to jest lumbago? Jakie są przyczyny i objawy postrzału?

Lumbago (potocznie heksenszus, postrzał) to nagły ból pleców odczuwany w dolnym odcinku kręgosłupa tj. okolicy lędźwiowej, który stanowi przeszkodę w wykonywaniu zwykłych czynności, takich jak chodzenie, schylanie się, czy podnoszenie przedmiotów. Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu problemów zdrowotnych? Najczęściej choroba jest skutkiem mechanicznego uszkodzenia konkretnej części kręgosłupa np. dysków, kręgów, mięśni lub stawów międzykręgowych. Jeśli chodzi o czynniki ryzyka, do powstania bolesnej blokady przyczynia się m.in.:

  • siedzący tryb życia,
  • nadwaga i otyłość,
  • gwałtowne ruchy skrętne ciała,
  • wady postawy,
  • osłabiony gorset mięśniowy,
  • przeciążenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

W przypadku lumbago ostry i nagły ból pleców w odcinku lędźwiowym to nie jedyny objaw schorzenia, mogą mu towarzyszyć symptomy typu neurologicznego takie jak: mrowienie i drętwienie kończyn dolnych, czy miejscowa sztywność mięśni przykręgosłupowych. Nierzadko chory ma problemy z chodzeniem, staniem i siedzeniem. Dolegliwości utrzymują się od kilku dni do nawet kilku tygodni! Chcąc złagodzić objawy lumbago, warto korzystać z nowych sposobów leczenia dostępnych na rynku – jedną z nich jest elektrostymulacja TRU+.

Leczenie lumbago – zapomnij o bólu dzięki TRU+

Cierpiąc z powodu silnego bólu w okolicy lędźwiowej, wcale nie trzeba od razu sięgać po leki i żele przeciwbólowe. Alternatywą dla tego rodzaju preparatów aptecznych są urządzenia do leczenia bólu TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), których mechanizm działania opiera się na przezskórnej stymulacji nerwów. TENS jest nieinwazyjną metodą, z której korzysta większość fizjoterapeutów na całym świecie.

TRU+ to elektrostymulator przeznaczony do domowego użytku, który może przynieść ulgę osobom zmagającym się z lumbago. Generuje on impulsy elektryczne, co powoduje redukcję bólu i stymulację produkcji beta-endorfin (naturalnych substancji o działaniu przeciwbólowym). Skuteczność metody TENS została potwierdzona klinicznie. Wystarczy przykleić elektrody wielokrotnego użytku nad obszarem bólowym i włączyć urządzenie, aby już po 30 minutach uwolnić się od przeszywającego bólu. Program leczniczy składa się z 3 etapów podzielonych na 10-minutowe odcinki (blokada impulsu-pobudzenie endorfin-blokada impulsu). Co istotne podczas terapii korzystający nie jest podłączony do prądu. Dzięki 30 poziomom, intensywność działania TRU+ można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Elektrostymulator TRU+ jest odpowiedni dla:

  • osób w podeszłym wieku,
  • diabetyków,
  • artretyków.

Jak zapobiegać nawrotom lumbago? Działania profilaktyczne

Jak wygląda profilaktyka lumbago? Zgodnie z ogólnymi zaleceniami, należy:

  • unikać gwałtownych ruchów,
  • zadbać o komfort podczas snu,
  • przyjmować prawidłową postawę ciała,
  • kucać przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów,
  • utrzymywać odpowiednią masę ciała,
  • regularnie wykonywać ćwiczenia dostosowane do wieku, kondycji i stanu zdrowia.

Podsumowując, elektrostymulator TRU+ zwalcza ból związany z lumbago i wspomaga powrót do normalnej aktywności życiowej. Nie obciąża organizmu, pozwala zwalczać dolegliwości bólowe bez stosowania środków farmakologicznych. To rozwiązanie rekomendowane dla osób, które cierpią z powodu uporczywych dolegliwości bólowych i chcą spróbować nowych metod walki z bólem, takich jak np. tru plus. Pozytywne efekty elektrostymulacji TENS, która jest terapią przeciwbólową sprawdzoną kliniczne – pozwalają odzyskać komfort codziennego życia, umożliwiając powrót do normalnych aktywności.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych; Ostrzeżenia: Nie używaj urządzenia podczas prowadzenia samochodu, innego środka komunikacji lub innych czynności podczas których stosowanie elektrostymulacji mogłoby spowodować rozproszenie uwagi i doprowadzić do urazu. Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki lub spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli lub w pobliżu wody, podczas snu. Skonsultuj się z lekarzem przed użyciem urządzenia jeżeli jesteś pod stałą opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu. Przestań używać urządzenia lub skonsultuj się ze swoim lekarzem jeżeli twój ból nie ulegnie zmniejszeniu lub nasili się. Nie używaj urządzenia jeśli jesteś w ciąży lub istnieje taka możliwość, chyba że zostało to zalecone przez lekarza. Jeśli podejrzewasz lub została zdiagnozowana u Ciebie choroba serca, powinieneś przestrzegać zaleceń lekarza. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia takiego jak po złamaniu lub urazie. Skonsultuj się z lekarzem przed użyciem urządzenia jeśli niedawno przebyłeś operację, ponieważ elektrostymulacja może wpłynąć na proces leczenia. Wśród użytkowników z wrażliwą skórą może wystąpić podrażnienie skóry w miejscu przyłożenia elektrod. Jeśli zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane natychmiast przerwij stosowanie urządzenia i skontaktuj się z lekarzem.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds