
Made in Wroclaw, po raz drugi
Jaki jest Wrocław? Co robimy we Wrocławiu? Czym się wyróżniamy we Wrocławiu, że chcą tutaj zakładać swoje siedziby firmy takie jak Ryanair, HP, Nokia, ale i też piąta na świecie firma windykacyjna Kruk. Odpowiedzi na te pytania można było znaleźć 17 października w Centrum Poznawczym, w czasie targów Made in Wroclaw.
Kiedy spotkasz się z młodymi przedsiębiorcami, to usłyszysz, że rozmawiają o przemyśle 4.0. To określenie odnosi się do kolejnej rewolucji przemysłowej.
Był wiek pary to koniec osiemnastego wieku. We Wrocławiu zaczęły powstawać wewnątrz kwartału ulic fabryki. Zakłady rzemieślnicze zaczęły tracić na znaczeniu.
Na początku dwudziestego wieku zaczęła się rewolucja elektryczna. Zaczęto budować duże fabryki na terenach poza miastem. Rozwinął się przemysł elektromaszynowy. W Polsce elektryczność powszechnie była dostępna dopiero po wojnie.
Spora część emerytów pamięta jak w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze komputery. Programowane tokarnie wzbudzały pogardliwe spojrzenia starych pracowników. Komputery stawały się coraz mniejsze, dostępniejsze, aż w końcu trafiły do domu.
Zaraz za masowym korzystaniem z komputerów zaczął się rozkwit Internetu. To właśnie dzięki możliwości przesyłania ogromnych ilości danych zmienił się świat. To Internet jest kolejną, czwartą rewolucją w organizacji produkcji, handlu i życia.
To w ciągu ostatnich 70 lat przeszliśmy od 15-watowej żarówki z włóknem wolframowym do oświetlenia LED i od produkcji masowej do Internetu rzeczy i usług.
Roboty
Na konferencji Made in Wroclaw włóczył się po podium robot i rozmawiał z Maciejem Orłosiem. Rozmawiano w kuluarach i na sali plenarnej o sposobach na sukces i przyszłości biznesu. Na stoiskach prezentowano, roboty w klasycznej odsłonie. Najprostsze to te ustawiane na końcu taśmy produkcyjnej. Zajmują się sztaplowaniem pudełek z wyrobami. Zwykle ciężkie i niezawodne pracują bez przerwy. Specjaliści jednak bardziej ekscytują się takimi, które są bardziej samodzielne i wykonują bardziej skomplikowane zadania, a na dodatek potrafią ocenić jakość wykonanej pracy według zadanych kryteriów. Autonomiczne protezy, które pozwalają przywrócić sprawność kończynom to także roboty. Zajmuje się tym Olek z Ukrainy, ukończył na akademii Medycznej w Kijowie fizykę medyczną. Volvo, ZOO Wrocław, 3M, Hawlett Packard, ADA, randstat i wielu innych. Rozmawiali, rozdawali gadżety, prezentowali swoje wyroby.
Po elektrycznych samochodach i skuterach na wrocławskich ulicach pojawią się elektryczne hulajnogi na wynajem. Lubicie oglądać uśmiechniętych ludzi z rozwianym włosem? Tak będzie wyglądała przyszłość miejskiego transportu. Małe, wygodne, całkiem szybkie, tanie, na wynajem, bez stacji dokujących. Tak, do Wrocławia trafią już w najbliższych dniach elektryczne hulajnogi na wynajem. Będą uruchamiane tak jak samochody elektryczne, smartfonem. Są już w Paryżu, Madrycie, Pradze, jeżdżą po Kalifornii. Próbowałem, świetna zabawa.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023