Majówka w okolicach Poznania

Majówka w okolicach Poznania

W Wielkopolsce nie brak pięknych miejsc do spokojnego wypoczynku. Lasy i czyste jeziora tworzą niezwykłe krajobrazy. I choć weekendy majowe mają to do siebie, że potrafią zaskoczyć nas pogodą, to jednak warto w te dni wybrać się poza miasto, by odpocząć od zgiełku aglomeracji i miejskich spalin. Nawet jeśli pogoda nie do końca będzie sprzyjać opalaniu, naładujemy akumulatory na kolejne, codzienne dni wypełnione obowiązkami.

Jezioro i szlak kajakowy w Pobiedziskach
Usytuowane wśród terenów Pojezierza Poznańskiego Pobiedziska mają ponad 950-letnią tradycję. Znajdują się na Szlaku Piastowskim pomiędzy Poznaniem a Gnieznem, autem dojedziemy tu w pół godziny.
Powstanie miasta datuje się na 1048 rok, a jego nazwa pochodzi od słowa pobieda (zwycięstwo). Przypisuje się ją bitwie, którą wygrał książę Kazimierz z Masławem, namiestnikiem Mazowsza.

W Pobiedziskach możemy zarówno zwiedzić miejscowe zabytki, jak i odpocząć nad Jeziorem Biezdruchowskim z położoną w północnej części jeziora wyspą. Wypożyczymy tu kajaki i rowery wodne. Łącząc przyjemne z pożytecznym można popłynąć szlakiem kajakowym biegnącym przez tereny Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i zwiedzić przy okazji zabytki architektury. We Wronczynie zobaczymy dwór Maksymiliana Jackowskiego, patrona Kółek Włościańskich w Księstwie Poznańskim. Na jego cześć powstała ścieżka dydaktyczna, w skład której wchodzi: cmentarz przykościelny z grobem patrona, teren zielonej szkoły nad Jeziorem Wronczyńskim Małym i punktem widokowym, droga znad Jeziora Wronczyńskiego Małego nad Jezioro Wronczyńskie Duże wiodąca obok dworku Jackowskich oraz teren nad Jeziorem Wronczyńskim Dużym z pomnikami przyrody.

Rezerwaty przyrody
Wodny szlak prowadzi do dwóch rezerwatów przyrody. Rezerwat „Jezioro Drążynek” jest największym skupiskiem kłoci wiechowatej w Wielkopolsce. Występują tu rzadkie rośliny, takie jak rosiczka czy reliktowy mech glacjalny. W lasach znajdziemy też storczyki. Rezerwat „Jezioro Dębiniec” słynie natomiast z roślin pływających: grzybienia białego, rdestnicy pływającej oraz wodnego ptactwa: dzikich kaczek, perkoz i kurek wodnych. W nieodległych od Wronczyna Krześlicach (zaledwie 3 km) zobaczymy murowany pałac z połowy XIX wieku.

W Pobiedziskach wypoczniemy na dwóch plażach: nad Jeziorem Biezdruchowskim i nad Jeziorem Stęszewsko-Kołatkowskim. W samym mieście znajduje się natomiast skansen Miniatur, jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce. Miniatury są wykonane w skali 1:20 i obejmują około 35 najważniejszych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski.

Konie w Sierakowie
Koniki polskie

Godzinę drogi od Poznania znajduje się Sieraków. Pierwsze ślady życia ludzi na tym obszarze pochodzą z okresu ok. 8000-5000 lat p.n.e., a pierwsza wzmianka pisemna o miejscowości datowana jest na 1251 r. Sieraków oprócz jezior kojarzony jest z końmi. Od 150 lat działa tu Stado Ogierów prowadzące hodowle koni rasy wielkopolskiej oraz koników polskich. Stado można zwiedzać. Zobaczymy w nim kolekcję powozów z przełomu XIX i XX wieku oraz kolekcję uprzęży. Na przylegającym do Stada terenie rośnie 700-letni dąb, a przed dawnym pałacem rzadkie cyprysy nutkajskie. Atrakcją dla turystów są też przejażdżki bryczką.

Zamek Opalińskich
Warto zwiedzić Zamek Opalińskich, zbudowany w XIII wieku dla właścicieli Sierakowa, możnej wielkopolskiej rodziny Nałęczów. Dziś znajduje się tu muzeum, w którym odbywają się uroczyste sesje Rady Miejskiej, udzielane są śluby, organizowane są koncerty muzyki klasycznej.

Warty uwagi jest kolejny zabytek Sierakowa – kościół parafialny, ufundowany w 1619 r. przez wojewodę poznańskiego Piotra Opalińskiego. Słynie z unikalnego zdobnictwa. W centrum ołtarza znajduje się obraz „Zdjęcie z krzyża” wykonany w Antwerpii w pracowni Rubensa. Najpiękniejsze w Polsce stalle, zbudowane w 1641 r. przez brata Hilariusza z Poznania, ustawione są wzdłuż prezbiterium. Można obejrzeć też nagrobek wojewody Opalińskiego wykonany z białego alabastru i czarnego marmuru oraz nagrobki teściów króla Stanisława Leszczyńskiego – Jana i Zofii Opalińskich.

Turystyka piesza i rowerowa
seniorka turystka

W Sierakowie warto uprawiać turystykę. Istnieje tu system znakowanych szlaków turystyki rowerowej, pieszej i nordic walking. Ich łączna długość wynosi 105 km, a są one tak wytyczone, aby z każdego miejsca móc wrócić do Sierakowa.
W Sierakowskim Parku Krajobrazowym znajdują się 52 jeziora polodowcowe, a jedną trzecią powierzchni zajmują lasy. Można w nich spotkać jelenie, daniele, sarny, dziki, wilki, borsuki i lisy.

Muzeum Fiedlera
Okolice Poznania należą nie tylko do pięknych krajobrazowo miejsc, ale mieszczą w sobie również wiele ciekawych historii. W Puszczykowie na przykład działa muzeum Arkadego Fiedlera, wybitnego pisarza i podróżnika. Mieści się w starej willi rodziny Fiedlerów, którą pisarz kupił od państwa w 1946 r., po powrocie do kraju z wojennej emigracji. We wnętrzach domu zobaczymy okazy z egzotycznych podróży: wypchane krokodyle, tropikalne motyle, skorpiony i ogromne pająki ptaszniki, również maski indiańskie. W ogrodzie natomiast obejrzymy wierne kopie pomników dawnych kultur. Stoi tu 6-metrowy posąg z Wyspy Wielkanocnej, Brama Słońca z okolic Jeziora Titicaca w Boliwii, Kalendarz Azteków w kształcie wielkiego dysku.

Pałac Raczyńskich
Rogalin to kolejne miejsce dla wielbicieli historii. Mieści się tu Pałac Raczyńskich, wybudowany w latach 1768-76 przez Kazimierza Raczyńskiego. W ogrodzie francusko-holenderskim można przechadzać się alejami lipowymi, podziwiając antyczne rzeźby. W parku angielskim, również otaczającym pałac, w otoczeniu starych dębów czeka nas malowniczy widok na łąki położone za odnogą starorzecza. Aleją kasztanową dojdziemy natomiast do mauzoleum, usytuowanego na wzgórzu.
Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Arboretum w Kórniku
Arboretum w Kórniku jest największym i najstarszym w Polsce ogrodem. Wiosną kwitną magnolie, bzy, azalie i różaneczniki. Znajdują się tu również kolekcje brzóz, jabłoni i wiśni.
Będąc w arboretum, warto też zajrzeć do Zamku w Kórniku, średniowiecznej rezydencji historycznych rodów Górków i Działyńskich. Pięć lat temu zamek został uznany za Pomnik historii Polski.

Źródło: „Gazeta Senior” Poznań kwiecień-maj 2016
fot. Fotolia.pl

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.