Manieryzm na 70-lecie

Dyrektor Piotr Oszczanowski postanowił podzielić się z wrocławianami swoim zafascynowaniem manieryzmem i z okazji jubileuszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu przygotował wystawę, której jest kuratorem.

Żórawina
Stara wieś niedaleko Wrocławia, która za czasów zarządzania przez von Röderów uzyskała prawa miejskie. To tam znajduje się wyjątkowy kościół manierystyczny pod wezwaniem Świętej Trójcy, o niesamowitej bryle architektonicznej i wyjątkowym wnętrzu. Szczegóły o powstaniu kościoła znajdziecie państwo w dwóch książkach autorstwa Piotra Oszczanowskiego. Jeśli macie ochotę zobaczyć wnętrza kościoła, to jest to możliwe pod linkiem http://zieba.wroclaw.pl/zorawina/zorawina.html.
Był pomysł, by kościół został obiektem muzealnym, filia muzeum, co zapewniłoby najlepszą możliwą opiekę zgromadzonym tam eksponatom.
Wystawa
W muzeum zgromadzono niektóre przedmioty z kościoła w Żórawinie, z wielu muzeów polskich i zagranicznych. Większość przepięknej roboty i wyjątkowej urody. Niektóre mocno nadwyrężone czasem, warunkami przechowywania, ale pochodzące z warsztatów związanych z Wrocławiem. Sporo obrazów stanowiących ozdobę kolekcji w Warszawie. Książki, ryciny, obrazy.

           cesarska pieczęć

Ciekawostki
Skorupa strusiego jaja oprawna w złoto, puchar nautilus, czy puchar w formie statku z bocianim gniazdem, mogą zachwycać precyzją wykonania. Cesarska pieczęć w złotym puzderku na dokumencie zrównującym wyznania katolickie i protestanckie jarzy się czerwienią. Obrazy, sporo obrazów tak religijnych, jak i portretów cudnie wymalowanych, epitafia.
Opisy niektórych eksponatów można sobie pobrać na smartfon dzięki specjalnej aplikacji mobilnej „Guide me”. To nowość w sposobie prezentowania zbiorów muzealnych. Pomysł i wykonanie studenci Politechniki Wrocławskiej.
Wydarzenia towarzyszące
Oprowadzania czwartkowe (g. 11.00)
– po polsku: 1.03, 8.03, 15.03, 22.03, 5.04, 12.04, 10.05
– po angielsku: 29.03
3 marca
10.30 – „Pokręcony” manieryzm – zaskakujące figury i ornamenty – prowadzenie: Michał Pieczka, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat, płatne 3 zł od osoby, zapisy, wystawa i sala 116
13.30 – Sztuka ciągle odkrywana i niedoceniana – prowadzenie: dr hab. Piotr Oszczanowski,
24 marca
10.30 – Manieryzm, manieryzmy i maniery – prowadzenie: Barbara Przerwa, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat,
11.00 – Manierystyczny Wrocław – spacer po kościołach św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny, prowadzenie: dr hab. Piotr Oszczanowski, wstęp wolny
13.30 – Dialog wyznań w sztuce Wrocławia około roku 1600 – prowadzenie: prof. Jan Harasimowicz,
7 kwietnia – Dzień wokół wystawy
10.30 – Na tropie „pięknych brzydactw” – prowadzenie: Sławomir Ortyl, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat,
11.00–16.00 – To kuriozalne! – gra miejska dla osób w każdym wieku, start: hol wejściowy Muzeum Narodowego
11.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – dr hab. Piotr Oszczanowski, wstęp z biletem na wystawę, obowiązują zapisy
13.30 – Niezwykły ogród dr. Laurentiusa Scholtza – fenomen wrocławskiego manieryzmu – prowadzenie: dr hab. Piotr Oszczanowski,
28 kwietnia
10.30 – Brodata panna i bezręki kaligraf oraz inne dziwy wrocławskich gabinetów osobliwości – prowadzenie: Grzegorz Wojturski, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat, płatne 3 zł od osoby, zapisy,
13.30 – Szklana Wenus, czyli manierystyczne cuda ze szkła – prowadzenie: Elżbieta Gajewska-Prorok,
5 maja
10.30 – Anioły z manierami – prowadzenie: Grzegorz Wojturski, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat,
13.30 – Artyści i mecenasi wrocławskiego manieryzmu, prowadzenie: dr hab. Piotr Oszczanowski,
13 maja
13.30 – Manieryzm Pfisterów – czyli twórczość i życie artystów, którzy rozsławili Wrocław, prowadzenie: dr hab. Piotr Oszczanowski.
Informacje
Wystawie towarzyszy katalog. Wstęp na wystawę jest płatny. Posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora na wystawy czasowe kupują bilet specjalny za 3 złote.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.