MC Silk i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne rapują o udarze mózgu

MC Silk i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne rapują o udarze mózgu

Uznawany za jednego z najszybszych raperów w Polsce MC Silk we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym przygotował utwór ostrzegający przed udarem mózgu. Zwraca w nim uwagę na fakt, że problem ten dotyczy coraz młodszych osób. Zachęca także do badań profilaktycznych.

„Obecnie w Polsce na migotanie przedsionków choruje ok. 400 000 osób. Szacuje się jednak, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie dwukrotnie – do 800 000. Niektórzy mówią wręcz, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa nastąpi prawdziwa epidemia MP. Z całą pewnością czeka nas też wzrost liczby udarów mózgu związanych z tą chorobą” – powiedział prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Numer „Migotanie przedsionków” miał premierę 14 lutego. Raper ostrzega w nim przed „masowym mordercą”, wskazuje pierwsze objawy zbliżającego się udaru, przypomina, kto znajduje się w grupie ryzyka, a przede wszystkim przypomina o badaniach profilaktycznych.

Migotanie przedsionków to najpowszechniejsze z długo utrzymujących się zaburzeń rytmu serca. Jego częstość występowania w całej populacji szacuje się na około 1%. Arytmia ta rozwinie się u co czwartej dorosłej osoby powyżej 40. roku życia.

Migotanie przedsionków może prowadzić do szeregu poważnych powikłań. Szybka i nieregularna akcja przedsionków w MP zmniejsza wydajność pompowania krwi do komór. Ze względu na zastój krwi w przedsionkach mogą tworzyć się skrzepy. Skrzepliny te mogą następnie ulegać oderwaniu i przemieszczać się z prądem krwi, zatykając naczynia krwionośne w mózgu i prowadząc do niedokrwiennego udaru mózgu.

MP pięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru — co roku liczba osób, u których dochodzi do udaru mózgu związanego z tą chorobą sięga trzech milionów. Ponadto udar związany z migotaniem przedsionków charakteryzuje się szczególnie ciężkim przebiegiem i upośledzeniem funkcjonalnym, a połowa pacjentów z udarem mózgu związanym z migotaniem przedsionków umiera w pierwszym roku od wystąpienia udaru.

Zrozumienie, czym jest migotanie przedsionków, stanowi pierwszy krok do zmniejszenia ryzyka udaru mózgu. Osoba z podejrzeniem MP powinna zgłosić się do lekarza, który zaleci stosowanie odpowiedniej terapii profilaktycznej.

Źródło: www.ptkardio.pl

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.