
Męska Szopa we Wrocławiu
We Wrocławiu została uruchomiona „Męska Szopa”. Miejsce, gdzie znudzeni oglądaniem telewizji mieszkańcy będą mogli być użyteczni w zakresie nauczania jak posługiwać się elektronarzędziami oraz pomogą w naprawianiu różnych przedmiotów.
Pomysł
Trudno dociec kto wpadł na pomysł, by aktywizować mężczyzn na emeryturze. Wiadomo, że Męskie Szopy powstał w Australii, ale są też w Holandii i Wielkiej Brytanii. To miejsce, gdzie mogą się spotkać ludzie z sąsiedztwa i razem sobie pomajsterkować. Wprawdzie w piwnicach i garażach można znaleźć sporo narzędzi, ale te, w które została wyposażona Męska Szopa, są nowe, na gwarancji i bardzo różnorodne. Większość majsterkujących panów posiada w domu wiertarkę, czasami zdarzą się jeszcze wałki do malowania, może opalarka, jakieś śrubokręty i pędzle. Natomiast w Męskiej Szopie znajdziecie młot udarowy, wyrzynarkę, szlifierkę, imadło, ściski, różnorodne klucze i wiele, wiele innych narzędzi. Cudowny warsztat, majsterkowanie jest wtedy przyjemnością. Pomysł do Polski przywiozła Mira Stanisławska-Meysztowicz. Męskie Szopy powstały już w Warszawie i Słupsku. Teraz udało się doprowadzić do porozumienia z władzami miasta, znaleźć operatora i wspólnymi siłami przy znacznym udziale sieci sklepów Jula- Poland wyposażyć Męską Szopę w narzędzia. Biznes sprawdził się w roli sponsora. Teraz kolej na społeczników, by dopracowali model działania we Wrocławiu.
Męska Szopa została zlokalizowana na Nadodrzu, ostatnio bardzo aktywnie działającej dzielnicy miasta. Przy ulicy Paulińskiej 16 w pobliżu siedziby Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Społecznicy zakładają, że wspólne majsterkowanie będzie jeszcze bardziej integrowało mieszkańców, że pojawienie się w szkole wśród młodzieży doprowadzi do innego spojrzenia na uszkodzone przedmioty codziennego użytki. „Przedmioty się naprawia, nie wyrzuca”. Takie hasło przyświeca organizatorom. I drugie. Naprawiamy, bo potrafimy dać drugie życie przedmiotom i robimy to za darmo. Za uśmiech, za chwile rozmowy, dla samej przyjemności uszczęśliwienia sąsiada. Sukces wrocławskiej Męskiej Szopy będzie zależał od grona aktywistów i społeczników. Sieć multimarketów Jula, jako partner projektu „Męska Szopa”, zapewnia wyposażenie warsztatów obejmujące odpowiednie narzędzia i maszyny, a także ich serwisowanie. Partnerem merytorycznym wrocławskiego projektu jest Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania, jej eksperci będą wspierać osoby korzystające z „Męskiej Szopy” swoją wiedzą i doświadczeniem m.in. z zakresu renowacji i konserwacji mebli.
Pani Mira
Zdarza się spotkać niezwykłych ludzi, pełnych radości i aktywności. Do takich niezwykle aktywnych osób należy Mira Stanisławska- Meysztowicz. Mieszka w Australii, tam pobiera państwową emeryturę. Działa na terenie Polski. Założyła fundację Nasza Ziemia. Tak to aktywistka, dzięki której jest w Polsce urządzany Dzień Sprzątania Ziemi. Kocha ludzi i kocha z ludźmi rozmawiać. Zmarszczki ma każdy, ale uśmiechaj się do innych, wtedy będziesz miał radosne zmarszczki.
Z udziałem notabli został otwarty trzeci w Polsce punkt Męska Szopa. Miejsce integrujące sąsiadów. Odwiedzimy to miejsce jeszcze nie raz, by propagować sąsiedzkie relacje, by opisywać aktywnych społecznie emerytów. Sklepy Jula oferujące szwedzka jakość narzędzi i produktów do domu, ogrodu i wypoczynku są patronem strategicznym dla projektu Męska Szopa w Polsce.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023
- Aleksander hrabia Fredro [Wystawa w Ossolineum] - 1 września, 2023