Mężczyźni zarabiają więcej, ale kobiety decydują o wydatkach

Mężczyźni zarabiają więcej, ale kobiety decydują o wydatkach

Najnowszy raport Profi Credit stworzony przy współpracy z ośrodkiem badawczym IPSOS pokazuje, iż w dwóch trzecich polskich gospodarstw mężczyźni mają wyższe dochody niż kobiety. Jednak okazuje się, że to panie decydują o tym, na co przeznaczane są rodzinne pieniądze. Kuba Jugo – rzecznik prasowy Profi Credit wyjaśni na czym polega różnica między zarobkami kobiet, a mężczyzn.

– Według badań to mężczyźni stanowią główny dochód gospodarstw domowych w Polsce, ale również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Sytuacja w Polsce jest inna niż w Czechach, Słowacji i w Bułgarii, ponieważ kobiety zarabiają troszkę więcej i częściej zdarza się sytuacja, w której to kobiety stanowią główny dochód gospodarstwa domowego. – mówi Kuba Jugo.

W przypadku Polski 1/4 kobiet zarabia więcej niż mężczyźni. Panowie w 2/3 gospodarstw domowych w naszym kraju rzeczywiście rządzą jeśli chodzi o wysokość zarobków, ale nie do końca wpływa to na decyzyjność w domu. Jak się okazuje to kobiety podejmują decyzje o wydawaniu tych pieniędzy. Panie najczęściej dokonują zakupów związanych z jedzeniem, czy produktami dla dzieci.

Jednocześnie Polki zarabiają więcej niż Czeszki i Słowaczki. Czesi otrzymują wyższą pensje w 74% gospodarstw domowych, na Słowacji w 71%, a w Bułgarii w 66%. Mimo to, to kobiety podejmują ostateczne decyzje w trakcie zakupów. W Polsce, znacznie częściej niż w innych krajach objętych badaniem, kobiety mają wyższe pensje – dzieje się tak w 1/4 gospodarstw, za to w Bułgarii zarobki są najczęściej na tym samym poziomie – w co siódmym gospodarstwie, obie osoby zarabiają tyle samo.

– Panowie nie do końca dysponują swoimi pieniędzmi, mimo, że to właśnie oni zarabiają więcej. Są oczywiście takie kategorie, w których mężczyźni indywidualnie podejmują decyzję. Najczęściej są to rzeczy związane z wyposażeniem domu, z remontami, czy z hobby. – mówi Kuba Jugo.

W Polsce, jak i w innych krajach nadal mamy dość tradycyjne podejście do spraw finansowych. Są to uwarunkowania kulturowe.

– Kobiety są strażniczkami domowego ogniska Uważam, że różnica w zarobkach dotyczy również uwarunkowań kulturalnych. Kobiety dużo częściej zaczynają pracę później ze względu na wychowywanie dzieci, bądź mają przerwy. Póki społeczeństwo funkcjonuje na takim tradycyjnym wzorcu  – dane nie będą się zmieniać. – dodaje Kuba Jugo.

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.