Dvůr Králové- miasto, które było wianem królowej

Dvůr Králové- miasto, które było wianem królowej

Jest w Czechach takie miejsce, gdzie Łaba wypływająca spod Łabskiego szczytu płynie już wolniej. Rozłożyło się tu, tak w czasach późnego średniowiecza, miasteczko zwane Dwór, a z racji, że było wianem czeskich królowych, dostało drugi człon w nazwie Dwór Królowej. Teraz oficjalna nazwa Dvůr Králové nad Labem, a w herbie zobaczycie czeskiego lwa.

ZOO Dvůr Králové, fot.J.Dudzik

Rękopis królowodworski (czes. rukopis královédvorský)
Odnalezienie w 1817 roku na kościelnej wieży tekstów opisujących średniowieczne rycerskie czasy wywołało sporą sensację. Opowieści z początków państwa czeskiego spisane na pergaminie w XIII wieku miały świadczyć o istnieniu piśmiennictwa w języku czeskim. W tym czasie pisano po łacinie w krajach słowiańskich. Niektórzy uważają, że zawarte w tym manuskrypcie treści spowodowały budzenie się świadomości narodowej. Znawcy są zgodni, rękopis to mistyfikacja odkrywców pergaminu, ale trzeba przyznać, że fantazji im nie brakowało. Gdybyście chcieli przeczytać, to pod linkiem http://bc.wbp.lublin.pl/dlibra/plain-content?id=12768 znajdziecie polskie tłumaczenie z 1836 roku. Warto.

Rzetelną prawdą historyczną jest natomiast pierwszy dokument pisany pochodzący z 1270 roku. Nie zachował się akt lokacyjny miasta. Wtedy władza mieszkała w małym teraz MIlutinie, a Dvůr był obozem wojennym. Po przejęciu w 1392 roku Śląska przez królów czeskich Dvůr został podarowany przez Wacława IV żonie, Zofii Bawarskiej. Trochę później miasto było własnością Barbary Cylejskiej i od tej pory nosiło obecną dwuczłonową nazwę.

Miasto słynie z ogromnego kombinatu Juta, to kontynuacja tradycji tkackich regionu. Bardziej jednak cieszą oko różnorodne ozdoby bożonarodzeniowe z okolicznych szklarskich warsztatów rzemieślniczych. A piwo, no cóż, czas browarów we Dworze Królowej minął jakieś 50 lat temu. Jeszcze po wojnie działały prywatne browary, ale później przegrały z centralnym zarządzaniem. Natomiast rzemieślniczy browar z ciekawymi smakami znajdziecie w ZOO.

Safari park ZOO
Główną atrakcją turystyczną i ciągle rozwijaną jest ogród zoologiczny z nietypowym pomysłem na zwiedzanie. Można sobie po ogrodzie jeździć wśród zwierząt własnym samochodem, stąd nazwa Safari park. Mało tego, firma proponuje pobyty na campingu lub w hotelu przylegającym do ZOO. Trzeba mieć dużo szczęścia, by znaleźć wolne miejsce w sezonie bez wcześniejszej rezerwacji, a rezerwację i tak lepiej dokonać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Wystrój pokoi, bungalowów, namiotów utrzymany jest w typowym dla Afryki równikowej stylu. Z głośników sączy się etniczna muzyka Afryki Równikowej. Możesz sobie mieszkać niczym podczas safari, blisko zwierząt, słyszeć jak się nawołują, zobaczyć jak wypatrują drapieżników. To trochę niesamowite, kiedy budzisz się rano i widzisz zebry, albo żyrafy. ZOO prowadzi dużą akcję edukacyjną dla młodzieży. Dla wycieczek szkolnych organizowane są prelekcje z udziałem zwierząt.

Dojazd
Stacja kolejowa Dvůr Králové nad Labem znajduje się na linii 030 Jaroměř – Liberec i zatrzymują się tutaj wszystkie pociągi. Ze stacji do ZOO możesz dojść na piechotę (około 3,5 km) lub wsiąść do autobusu. Rozkład jazdy można znaleźć na www.idos.cz . Przystanek autobusowy znajduje się na parkingu w zoo, a nazwa przystanku to „ Dvůr Králové nL ,, ZOO ”.

Dworzec autobusowy znajduje się we wschodniej części miasta. Do parku safari około 2 km pieszo, a autobusu można używać od 1 maja do 28 września. Linie autobusowe są zawarte w systemie IREDO (wspólny bilet na pociągi i autobusy).

Autobusy w Czechach obsługuje firma Arriva. Znajdziecie tam informację, że cena biletu na pociągi i autobusy dla osób, które ukończyły 65 rok życia i pokażą dowód tożsamości w kasie, wynosi zaledwie 25% ceny biletu normalnego (75% ulgi). Informacja sprawdzona.

Wyszukiwarka połączeń autobusowych i kolejowych w Czechach obejmuje cały kraj i jest bardzo wygodna, bo obejmuje połączenia kolejowe w całej Europie. https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/

Świetna informacja o połączeniach, punktualna komunikacja, tanie bilety, smaczne potrawy, wyborne piwo, dużo miejsc noclegowych i ścieżki rowerowe. Takie są Czechy wiosną 2019 roku w regionie Podkrkonoší. Czy wszystkie płatności obsłużymy smartfonem? Dowiecie się na miejscu.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.