Miasto to dobro wspólne

Miasto to dobro wspólne

Coraz więcej ludzi mieszka w miastach lub w najbliższym otoczeniu dużych miast. Dla tych osób miasto to dobro wspólne.

Wrocław przyjazny dla biznesu

Wrocław przyjazny dla biznesu

Tą wspólną przestrzenią zarządzają wybrańcy, niektórzy nazywają ich samorządowcami. Dysponują pieniędzmi na oświatę i remonty, na wspólną komunikację miejską i na budowę parkingów poza centrum. Odpowiadają za przedszkola, parki i rozrywkę, a także za przyciąganie biznesu do miasta.
Redakcje Forbes i Newsweek kilka lat temu postanowiły dokonywać oceny skuteczności zarządzania miastem i wymyśliły ranking na najlepszego prezydenta miasta, którego wskazują inni prezydenci. W tym roku wyróżniony tytułem został tragicznie zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Najlepszy prezydent

Najlepszy prezydent

Superprezydentem został ogłoszony przez Newsweek Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. W regionie dolnośląskim na 7 miejscu znalazł się w rankingu na najlepszego prezydenta, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, lekarz, dyrektor szpitala i prezydent miasta, na ósmym miejscu Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. Pełny ranking znajdziecie tutaj 15 najlepszych-prezydentow-miast.

Forbes w swoich rankingach na miasta przyjazne biznesowi wyróżnił Wrocław, Rzeszów, Lesznowolę. Ranking najbardziej ekologicznych miast znajdziecie tutaj

Prezydenci miast spotkali się z okazji wręczania dyplomów we Wrocławiu na Kongresie Regionów. Rozmawiali i dyskutowali o problemach natury finansowej o infrastrukturze, o chaosie budowlanych. Rozmawiano też o starzejącym się społeczeństwie i nowych wyzwaniach zwianych z opieką. W czasie dyskusji wielokrotnie powtarzano, że bez aktywności mieszkańców, bez konsultacji z mieszkańcami nie można dokonywać istotnych zmian w najbliższym otoczeniu. We Wrocławiu od kilku lat konsultacje są prowadzone i ogłaszane na portalu Wrocław rozmawia.

Zmiana sposobu oświetlenia ulicznego na bardziej ekologiczne led, wcale nie musi satysfakcjonować wszystkich. Zdarzyło się, że tereny spółdzielni przy oświetleniu sodowym było oświetlane przez lampy uliczne. Po zmianie oświetlenia opraw na led snopy światła już nie oświetlały terenów spółdzielni mieszkaniowej i spółdzielcy musieli zainstalować własne oświetlenie parkingów. Za to rachunki za prąd w gminie zmniejszyły się i to znacznie.
Rozlewania się miast i budowanie nowych osiedli na peryferiach generuje znaczne koszty w doprowadzenie dróg i mediów, a później koszty obsługi infrastruktury. Jak planować miasto, by za 20, 30 lat nadawało się jeszcze do zamieszkania i spełniało oczekiwania mieszkańców i by ludzie podołali kosztom utrzymania domów w zmieniającym się klimatycznie świecie. To także problemy, o których prowadzone są dyskusje na Kongresie Regionów.

Miasta, miejsce do życia dla wielu ludzi muszą spełniać oczekiwania mieszkańców. O tym, jakie są te oczekiwania, urzędnicy mogą dowiedzieć się tylko w czasie konsultacji z mieszkańcami. Dlatego to od aktywności mieszkańców zależy, jak potoczą się konsultacje i jak będą wyglądały nasze miasta w przyszłości.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.