Międzypokoleniowe spotkanie świąteczne

Międzypokoleniowe spotkanie świąteczne

Pełne uroku, tradycji i aktywności było przedświąteczne spotkanie we Wrocławskim Centrum Seniora, w którym udział wzięli przedstawiciele różnych grup wiekowych, których tak naprawdę więcej łączy niż dzieli. Przy wspólnych stołach zasiedli uczniowie Gimnazjum nr 13 i nr 14 oraz dwie grupy senioralne: „o-CAL-eni” – organizatorzy spotkania i Panie Niespodzianki – współpracujące z gimnazjalistami w ramach długofalowego projektu „Edukacja międzypokoleniowa”.

Uczestników wydarzenia połączyła obustronna aktywność, śpiew kolęd, spotkanie z tradycją oraz wspólne wykonywanie pięknych ozdób choinkowych. Nie zabrakło wzajemnych prezentów, poczęstunku i magicznej dekoracji, która przyświecała integracji i radości z nadchodzących świąt.

Spotkanie tak opisuje Ewa Rapacz, liderka o-CAL-onych:
„A święta tuż tuż” to spotkanie międzypokoleniowe, które przybliżyło nam nastrój panujący w pałacach i chatach dawnej Polski podczas Adwentu. Bo to właśnie w długie jesienne i zimowe wieczory zbierały się wokół stołu kobiety, aby łuskać fasolę, drzeć pierze, prząść, snuć opowieści i wspomnienia, a także śpiewać.
I taki właśnie nastrój panował we Wrocławskim Centrum Seniora podczas międzypokoleniowego spotkania. Młodzież z 13 i 14 gimnazjum pod fachowym okiem „Pań Niespodzianek” robiła kartki świąteczne oraz ozdoby choinkowe. Opowieści snuła grupa „o-CAL-eni”, a ich tematem były zwyczaje świąt Bożego Narodzenia oraz opowieści dotyczące kolęd.
Najbardziej nastrojowe są polskie kolędy, pełne wdzięku opowiadają bowiem z pełną zażyłością o Narodzeniu Pana i jego Matce. Jest w nich i dostojeństwo i humor. I te kolędy śpiewaliśmy: i my seniorzy, i nauczyciele, i ich uczniowie, a podkład muzyczny stanowiły syntezatory pana Stanisława Nocula i gitara pana Jana Bastera.
Sądzę, że wszyscy biorący udział w spotkaniu wyszli napełnieni uczuciem tajemniczego uroku czekających nas Świąt – Ewa Rapacz.

07.12.15_MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE_fot 6 Joanna Ryłko

07.12.15_MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE_fot 2 Joanna Ryłko

07.12.15_MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE_fot 3 Joanna Ryłko

Wysłuchała i zanotowała: Joanna Ryłko, WCS
Fot. Joanna Ryłko

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.