Migracje, piękna i smutna wystawa

Migracje, piękna i smutna wystawa

Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Udało się na chwilę zebrać w jednym miejscu kilkadziesiąt obiektów z czasów późnego średniowiecza, które zostały wykonane we Wrocławiu lub były własnością wrocławian. W większości stanowiły wyposażenie kościołów.

Wyjątkowej piękności obrazy i rzeźby, zobaczycie już na samym początku wystawy. Te arcydzieła mistrzów z czasu późnego średniowiecza zachwycają formą, wspaniałym warsztatem i aż trudno uwierzyć, że przetrwały wojny trzydziestoletnie i światowe. Nie zdewastowali ich żołnierze, a parafie po wojnie potrafiły docenić ich wartość i otoczyły opieką.

Po wojnie Rada Ministrów, ale i wrocławska kuria, podejmowały decyzje o przemieszczaniu ołtarzy, obrazów, rzeźb z jednych muzeów do drugich, z kościołów do muzeum, z kościoła do kościoła. Tak więc Wrocław i Dolny Śląsk zostały pozbawione części set letniego dorobku kulturalnego. Nie można zapomnieć o niespokojnych czasach tuż po wojnie, kiedy rabowano Wrocław i Dolny Śląsk. A mimo to przetrwały i teraz świadczą o twórcach, o fundatorach.

Wystawa jest w dwóch miejscach, na parterze w salach wystaw czasowych i na drugim piętrze w sali 200. Zachęcam, by podziwianie średniowiecznych zabytków zacząć od góry, to tam zobaczycie ogromne figury z nastawy ołtarzowej z kościoła św. Elżbiety. Im dłużej wpatrywałem się w kunszt średniowiecznych warsztatów, tym rósł mój podziw dla ich pracy i umiejętności.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:
dla dorosłych
— oprowadzania po wystawie:
14 października, godz. 10:00 i 11:30 — Oprowadzanie kuratorskie (zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: zapisy@mnwr.pl, wstęp z biletem na wystawę czasową)
25 października, godz. 11:00 – Oprowadzanie czwartkowe

28 października, godz. 15:00 – Średniowieczny zielnik – flora w sztuce późnogotyckiej na Śląsku, oprowadzanie tematyczne, prowadzenie: Michał Pieczka (zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: zapisy@mnwr.pl, wstęp z biletem na wystawę czasową)

8, 15, 22 listopada, godz. 11:00, 24 listopada, godz. 13:30 – Oprowadzania czwartkowe – Sąd Ostateczny i przed nim obawy, czyli do czego służyły epitafia i fundacje dewocyjne, oprowadzanie tematyczne dr Agnieszki Patały (zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: zapisy@mnwr.pl, wstęp z biletem na wystawę czasową)

29 listopada, 6, 13 grudnia, godz. 11:00, -15, 29 grudnia, godz. 15:00— Oprowadzania czwartkowe
— Oprowadzania kuratorskie (zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: zapisy@mnwr.pl, wstęp z biletem na wystawę czasową)
wykłady i spacer
20 października, godz. 12:00 — Kariera imigranta Jakoba Beinharta, wykład dra. hab. Romualda Kaczmarka (wstęp wolny)
21 października, godz. 12:00 – Anonimowi artyści – migranci na Śląsku i ich monumentalne dzieła, wykład dr Agnieszki Patały (wstęp wolny)

27 października, godz. 13:00 – Spacer po kościele św. Elżbiety we Wrocławiu (zbiórka na placu przed wejściem do kościoła od strony ul. św. Mikołaja), dr Agnieszka Patała (zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: zapisy@mnwr.pl, wstęp wolny)

17 listopada, godz. 13:30 – Jak oglądano późnośredniowieczne ołtarze, wykład prof. Antoniego Ziemby (wstęp wolny)
15 grudnia, godz. 13:30 — Norymberskie echa w złotnictwie gotyckim Śląska, Małopolski i Wielkopolski, wykład dr. Jacka Witkowskiego (wstęp wolny)

dla dzieci
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: tel. 71 372 51 48, edukacja@mnwr.pl, wstęp z biletem za 3 zł.

20 października, godz. 10:30 – Migracje – inspiracje. Dlaczego artyści podróżują?, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6– 12 lat, prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

24 listopada, godz. 10:30 – „Obraz z jajka” – w warsztacie średniowiecznego malarza, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6– 12 lat, prowadzenie: Sławomir Ortyl

15 grudnia, godz. 10:30 – Świąteczny poliptyk, zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Koniecznie musicie zobaczyć tę wystawę. „Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, czynna do 30 grudnia 2018 roku.
W soboty wstęp na wystawy stałe bezpłatny, a bilet ulgowy na wystawy czasowe tylko 5 złotych. Przy okazji warto zajrzeć do kawiarni i księgarni na małe zakupy. To idealne miejsce na niebanalny prezent. Do wystawy został opracowany katalog z obszernymi opisami poszczególnych obiektów i komentarzem dr Agnieszki Patały, kuratora wystawy.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.