Mikrogranty dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Mikrogranty dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Do 30 września trwa rekrutacja do 7. edycji projektu „UTW dla społeczności”. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy seniorów z całej Polski. Warsztaty i mikrogranty dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

„UTW dla społeczności” to projekt dedykowany uniwersytetom zainteresowanym rozwijaniem wolontariatu osób starszych i działaniami na rzecz społeczności lokalnej. W ramach projektu uniwersytety trzeciego wieku otrzymują roczne wsparcie w budowaniu grup wolontariuszy, którzy chcą działać nie tylko na rzecz otoczenia i społeczności lokalnych, ale również na rzecz rozwoju swojego UTW. Projekt jest częścią programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „UTW – Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Mikrogranty dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Mikrogranty dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku i wsparcie animatorów

W procesie rekrutacji organizatorzy wyłonią 10 UTW. Wsparcie grup wolontariuszy będzie obejmować m.in.: spotkania warsztatowe z doświadczonymi animatorami i trenerami, mikrogrant na pierwsze działania, wymianę doświadczeń z uczestnikami poprzednich edycji oraz zestaw materiałów informacyjno-metodycznych poświęconych wolontariatowi (dostosowanych do specyfiki UTW). Realizacja tegorocznej edycji jest zaplanowana w okresie od października 2019 roku do października 2020 roku, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września 2019 roku.

Wolontariat krok po kroku

W ramach projektu przeszkolono już 180 osób z 60 UTW z całej Polski.
– Mieliśmy wystarczająco dużo okazji, by przetestować różne rozwiązania krok po kroku. Nasza najnowsza publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie” podsumowuje sześć edycji projektu i pokazuje sprawdzony model działania. Zachęcamy do zapoznania się z tym wypracowanym modelem i realizacji własnych projektów wolontariackich. Służymy wsparciem – mówi Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Siła w seniorach

Projekt „UTW dla społeczności” finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która współpracuje ze środowiskiem UTW już od 15 lat.
– Od samego początku widzieliśmy w słuchaczach UTW liderów ruchu aktywizacji rosnącej grupy osób starszych. Aktywizacji, która pozytywnie wpływa nie tylko na samych zainteresowanych, ale też służy wspólnemu dobru i prowadzi do obywatelskiego zaangażowania. Nasze wieloletnie doświadczenia we współpracy z osobami 60+ pokazują, że wolontariat pozwala swoje zainteresowania i bziki przekuć w coś, co pozytywnie zmienia rzeczywistość, otoczenie i zwyczajnie pomaga innym ludziom – mówi Katarzyna Świątkiewicz, kierownik programowy w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Formularz zgłoszeniowy (wersja elektroniczna) i więcej informacji o projekcie na stronie www.utw.seniorzywakcji.pl. Quiz przed rekrutacją (dla tych, którzy mają wątpliwości, czy ten projekt jest odpowiedni dla ich UTW) na stronie: utw.seniorzywakcji.pl/Quiz_przed_rekrutacja.pdf

Fot. Anna Liminowicz

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.