Mniejsze wydatki seniorów – list czytelniczki

Mniejsze wydatki seniorów – list czytelniczki

Seniorka zdradza kilka wypracowanych przez lata porad, które ograniczają marnowanie i pozwalają oszczędzić. Sposoby na mniejsze wydatki seniorów – list czytelniczki.

Dziś publikujemy porady i przemyślenia P. Mari Kowalskiej-Kwiatkowskiej, która zdradza sposoby na mniejsze wydatki seniora.

Wrześniowy numer Gazety Senior trafił do mnie w połowie miesiąca. Jak zwykle przeczytałam go z przyjemnością. Głos Seniory o dzisiejszych wyzwaniach w sprawie zmian klimatu, globalnego ocieplenia i niszczenia natury przez człowieka, to tematy bardzo mi bliskie. Trudy właściwej diety, wpływ zmian klimatu na zdrowie ludzi, a seniorów w szczególności, to kolejne ciekawe artykuły. Czytając jednak dalej o wydatkach seniorów, doszłam do wniosku, że mogę do tego tematu dorzucić swoje „trzy grosze”.

Na początek to, że seniorów mamy także poniżej wieku 75+. Takich, którzy nie zażywają dużej ilości leków, dbając o zdrowie na wszelkie możliwe sposoby. Oni nie mogą korzystać z darmowych leków i odpisów podatkowych, jeśli są w miarę sprawni. Dla nich właśnie i nie tylko mam kilka wypracowanych przez lata porad. Stosuję je od zawsze, bo nie lubię marnowania czegokolwiek. Teraz kiedy cywilizacja i nadmierny konsumpcjonizm zaczął zagrażać naszemu istnieniu, są one, jak sądzę, szczególnie przydatne.

Sposoby na mniejsze wydatki i ekologię

Zacznę od chemii w naszych gospodarstwach domowych. Na przykład płyn do mycia naczyń. Każdy jest koncentratem. Producenci zaznaczają, żeby rozrzedzać go w ilości mniej niż 10 ml na 5 litrów wody, a później bardzo dokładnie spłukać naczynia. Niestety, większość z nas nie stosuje się do tej zasady. Widzę to także u moich bliskich. Kłopotem wydaje się przelanie niewielkiej ilości płynu do jakiejkolwiek butelki i uzupełnienie jej wodą. Czy nie jest to oszczędność pieniędzy, środowiska, a w konsekwencji natury? Jest z całą pewnością. Butelka płynu, w ten sposób zużywana, wystarcza na czas 2-3-krotnie dłuższy. Nie tworzy się nadmierna ilość piany, której trzeba się przecież pozbyć. Zmywarki w większych rodzinach to zupełnie inna sprawa.

To samo dotyczy wszystkich pachnących i kolorowych płynów do kąpieli. To też są przeważnie koncentraty. Jak zbadali naukowcy, nie da się ich spłukać z ciała do końca. Trzeba by robić to bardzo, bardzo długo. Ktoś powie, po co spłukiwać? Przecież skóra po kąpieli jest taka przyjemna i pachnąca. Tak, ale każda kąpiel zostawia na niej kolejną warstwę niezdrowych dla skóry produktów. Stosowanie tych płynów przez lata powoduje przedostawanie się trującej chemii do wnętrza organizmu, powodując choroby, niekoniecznie skórne.

Słoiczki vs tubki, a mniejsze wydatki seniorów

Kolejne produkty, na które zwróciłam uwagę, to kosmetyki. Te w szklanych słoiczkach, jak kremy lub maści, można zużyć do końca, ale w tubkach niestety nie. Dobrze, jeśli są zrobione z miękkiego plastiku, można je wtedy zrolować i wycisnąć do końca. W innym przypadku przecinam tubę w dwóch miejscach, wyjmuję zawartość z dwóch części i przekładam do trzeciej. Po takim zabiegu okazuje się, że kosmetyku wystarcza jeszcze na wiele dni.

Żeby przedłużyć żywotność tuszów i odżywek do rzęs, bo seniorki je także stosują, należy wpuścić do nich 2-3 krople witaminy A lub A+E. Rozpuszcza ona nieco zaschnięty produkt, a dodatkowo poprawia się kondycję rzęs. Gęstniejące w czasie użytkowania płynne kosmetyki można rozcieńczyć po prostu odrobiną czystej wody. Tak samo można zrobić z płynami do prania i płukania tkanin. W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych zużywa się je wolniej, więc zakup nowego produktu można odłożyć w czasie. Nie jest to oczywiście korzystne dla producentów. Chodzi im przecież o to, żeby jak najprędzej kupić nowy produkt. Oni myślą o swoich dochodach, a my musimy myśleć o swoich.

O oszczędzaniu wody pisać nie będę, bo wszyscy chyba już zauważyliśmy, że może jej wkrótce zabraknąć. Poza tym dużo mówi się o zakręcaniu kranów przy myciu zębów i rąk. Woda kosztuje, a w przyszłości będzie kosztować na pewno więcej.
To tylko niektóre z moich pomysłów na ograniczenie niepotrzebnych wydatków. Nie tylko seniorów. Wszyscy powinniśmy zauważyć, że żyjemy ponad stan, kosztem natury i naszej Matki Ziemi.

Tekst: Maria Kowalska-Kwiatkowska

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.