Moda na bycie wege. Trend czy sposób na życie?

Moda na bycie wege. Trend czy sposób na życie?

Moda na bycie wege to taki sam trend, jak moda na bycie fit czy glutenfree. Sezonowi zwolennicy szybko się poddają, ale są również osoby dla których wegetarianizm jest świadomym życiowym wyborem. Można się spotkać z opinią, że wszyscy wegetarianie cieszą się szczupłą sylwetką lub żeby schudnąć wystarczy przejść na wegetarianizm. Czy to prawda?

Z pewnością każda zmiana nawyków żywieniowych na lepsze wyjdzie na plus jeżeli chodzi o dbanie nie tylko o sylwetkę, ale też o zdrowie. W momencie kiedy rezygnujemy z dużej ilości czerwonego mięsa jedzonego na co dzień to z pewnością te kilogramy nam polecą. Dodatkowo polepszą się wyniki badan np. w kwestii poziomu zmniejszenia cholesterolu.

– W dzisiejszych czasach szukamy lekkiego, nowego sposobu na życie i przede wszystkim łatwej metody na skuteczne odchudzanie. Bardzo często takie myślenie wiąże się właśnie z przejściem na wegetarianizm. Prawda jest taka, że wegetarianizm nie polega tylko na nie jedzeniu czerwonego mięsa. To także sposób na życie. W grę wchodzą nasze światopoglądy. To także nie używanie różnego rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak: buty i torebki ze skóry, nie używanie kosmetyków, które były testowane na zwierzętach. – mówi Magdalena Czyrynda-Koleda, specjalista ds. żywienia człowieka.

Dieta dla wegetarian na ogół wymaga rezygnacji ze zwierzęcej żywności i zostaje zastąpiona żywnością na bazie roślin. Warzywa i owoce są jednymi z głównych składników, jeżeli chodzi o diety dla wegetarian. Żywność na bazie roślin obejmuje takie rośliny jak strączkowe, orzechy i nasiona. Dobrze skomponowana dieta dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników i daje energię na cały dzień.

– Każda zmiana nawyków żywieniowych wychodzi nam na lepsze, jeśli chodzi nie tylko o naszą sylwetkę, ale również o zdrowie. Rezygnując na przykład z czerwonego mięsa – tracimy zbędne kilogramy. Dodatkowo polepszą się wyniki badań w kwestii poziomu cholesterolu. – dodaje Magdalena Czyrynda-Koleda.

Wielu sądzi, że oszczędzenie na jedzeniu nieodłącznie wiąże się z byle jakimi posiłkami. Nic bardziej mylnego. Dobrym przykładem jest wegetarianizm, który wbrew pozorom nie musi być niedobry i kosztowny. Coraz częściej decydują się na niego nawet oszczędzający każdy grosz studenci. Gdy ktoś żyje natomiast w zgodzie z bardziej restrykcyjną pod wieloma względami dietą wegańską musi się liczyć z większymi wydatkami. Dieta wegańska zakłada także spożywanie trudno dostępnych w naszym kraju, a zatem drogich produktów takich, jak na przykład glony.

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.