Monet w Bunkrze

Do Wrocławia, do Muzeum Współczesnego na placu Strzegomskim zawitał obraz „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta.

Historyjka
Czym różni się ten obrazek od innych? Historyjką, która się wydarzyła. W końcu nie każdy obraz jest kradziony. Duma kolekcji poznańskiego Muzeum Narodowego, obraz za 7 milionów dolarów, któregoś dnia został skradziony. Rozpisują się o tym dzienniki. News dnia. W 2001 roku śledztwo zostaje umorzone. Policja uznała, że obraz przepadł na dobre. W grudniu 2009 roku policjanci trafili przez przypadek na odciski palców, skojarzyli i odzyskali obraz. Był schowany w szafie. Sprawca został skazany na trzy lata wiezienia. Sędzia uznał, że sprawcą zdarzenia zawładnął trudny do wytłumaczenia przymus, niczym miłość, że nie była to kradzież z niskich pobudek wzbogacenia się.

Wystawa
Kilka szkiców wykonanych przez dwóch artystów Amira Yatziva, Guya Slabbincka, szklana tafla z wizerunkiem sprawcy oraz obraz „Plaża w Pourville” Moneta. Do tego prawie godzinny film niemal dokumentalny. Niby niewiele, ale jeśli wciągnie cię opowieść, to zostaniesz na godzinę.

Artyści
Amir Yatziv jest artystą wizualnym i twórcą filmowym. W swojej działalności interesuje się przede wszystkim narracjami.
Guy Slabbinck Tworzy obrazy, rysunki i akwaforty nasycone kolorem.

Kradzież, czy pożądanie
Kradzieże obrazów zdarzają się dość często. Kradziono z Luwru i innych sławnych muzeów. Czy kradzież zmienia zainteresowanie dziełem sztuki? Dlaczego dochodzi do zawłaszczenia cudzej własności, jakie są motywy działania sprawcy? Co czuje sprawca? Czy obraz Moneta zyskał inną jakość poprzez kradzież? Mnóstwo pytań. Każdy, kto będzie chciał, znajdzie odpowiedź na swoje pytania po obejrzeniu wystawy, albo tylko obrazu Plaża w Pourville.
To ważna wystawa. Można ją oglądać do 21.05.2018 na poziomie „0”.
Dla Seniorów spotkanie z Anną Krukowską i zajęcia na temat wystawy Standby Painter 10.03 (sobota), godz. 13.00–15.00
14.03 (środa), godz. 13.00–15.00. Obowiązują zapisy.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.