
Monety bulionowe z australijskiej mennicy w Perth
Zapewne większość ludzi słysząc określenie „monety bulionowe” ma skojarzenia kulinarne. Termin ten oczywiście nie ma nic wspólnego z kuchnią, a określa monety bite w celach inwestycyjnych, czyli jako lokatę kapitału. Monety takie różnią się od monet kolekcjonerskich tym, że ich nakłady nie są ograniczone i ich wielkość zależy od popytu. Często nie mają również zadeklarowanej wartości nominalnej, a zamiast tego po podawana jest zawartość kruszcu i jego próba.
Gromadzenie bogactwa szlachetnych kruszców, przede wszystkim złota i srebra, było podstawą wiary, że posiadanie tych kruszców ułatwia rozwój handlu i zwiększa dochody pieniężne państwa. Takie działania nazywane są mianem bulionizmu – od francuskiego bullion – złoto lub srebro w sztabach.
Dzięki uprzejmości jednego z kolekcjonerów, w Sali Operacyjnej wrocławskiego Oddziału NBP, możemy zobaczyć kolekcję srebrnych monet bulionowych najstarszej w Australii mennicy znajdującej się w Perth. Założona w 1899 roku, znana jako Gold Corporation, mennica przerabia ok 60% wydobywanego w Australii złota (w Australii wydobywane jest ok. 10% światowej produkcji złota).
Na wystawie zgromadzono między innymi monety z dwóch najbardziej znanych serii Lunar II i Kookaburra. Kookaburra to australijski zimorodek. Awers monety przedstawia królową Elżbietę II, rewers zmienia się co roku, jednak zawsze przedstawia australijskiego ptaka Kukabura. Bita jest ona od 1990 roku w czterech różnych rozmiarach od 1, 2 i 10 uncji oraz 1 kilograma.
Seria Lunar II to kontynuacja wielkiego sukcesu handlowego serii Lunar I. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa luna – księżyc, bowiem motywem przewodnim serii są znaki chińskiego kalendarza księżycowego. Aby uatrakcyjnić wizualnie rewers, zrezygnowano z umieszczenia na nim roku emisji oraz typowego dla monet bulionowych określenia próby srebra oraz masy monety, dane te przeniesiono na awers. Monety tej serii bite są w ośmiu rozmiarach: 0,5, 1, 2, 5 i 10 uncji oraz 0,5, 1 i 10 kilogramów.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-12.00, w Sali operacyjnej Oddziału Okręgowego NBP we Wrocławiu do połowy czerwca 2016 r.
Warto przypomnieć, że NBP również emituje monety na cele inwestycyjne. Są to złote monety uncjowe „Orzeł Bielik” emitowane od 1995 r. Monety bite są w niskich nakładach w złocie próby 999,9 w czterech nominałach – 50, 100, 200 i 500 zł. W zależności od zapotrzebowania rynku. Ich sprzedaż prowadzą oddziały okręgowe NBP.
Tekst i zdjęcia: Piotr Toczyński
- Odporność bierze się z diety [8 najważniejszych zasad diety seniora] - 24 listopada, 2023
- Pokoleniowy konflikt o finanse [Silversi kontra pokolenie Zet] - 8 listopada, 2023
- Teksty na nagrobki z Pisma Świętego, pieśni, liturgii, maksymy mędrców i poetów [100 PRZYKŁADÓW] - 31 października, 2023