Konkurs! Do wygrania moneta z Grzegorzem Ciechowskim

Konkurs! Do wygrania moneta z Grzegorzem Ciechowskim

11 grudnia 2014 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu dwie monety o nominałach 10 zł z serii „Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej” – Grzegorz Ciechowski.

Grzegorz Ciechowski (29.08.1957–22.12.2001) – najwybitniejszy poeta polskiego rocka, kompozytor, producent muzyczny, muzyk, lider i wokalista zespołu Republika. Solową działalność estradową prowadził jako Obywatel G.C. oraz Grzegorz z Ciechowa. Zaczynał jako poeta, ale w wyniku poszukiwania mocniejszej formy przekazu dla swoich utworów literackich zaangażował się

w działalność muzyczną. W 1980 r. debiutował tomikiem wierszy, jednak to pierwsze koncerty z zespołem Republika, grane w tym samym czasie, wyznaczyły rozwój artysty. Trwająca od tego czasu – jedynie 21 lat – praca twórcza Grzegorza Ciechowskiego przyniosła liczne bestsellery płytowe. Był wizjonerem, niezależnie od rodzaju wcielenia artystycznego odnosił sukces. Założona przez Ciechowskiego Republika była na polskiej scenie prekursorem tzw. nowej fali, a utwory „Biała flaga” czy „Kombinat”, mimo upływu lat, mają wciąż aktualny przekaz. Dzięki oryginalnej muzyce i tekstom, opowiadającym o ucisku i braku wolności w realiach totalitarnego państwa, Republika zdobyła w latach 80. rzesze fanów. Za czasów solowej działalności – pod pseudonimem Obywatel G.C. – powstały kolejne ważne dla polskiej sceny muzycznej utwory oraz nowa jakość artystyczna. Drugi album solowy „Tak!Tak!”, który jako pierwszy w Polsce został wydany na nośniku CD, przyniósł oprócz tytułowego przeboju piosenkę szczególną pt. „Nie pytaj o Polskę”. Wkrótce Ciechowski rozpoczął pracę nad muzyką do filmów oraz działalność producenta muzycznego innych artystów. W tym czasie współpracował z Moną Mur i Dieterem Meierem, współtwórcą zespołu Yello. Następnie produkował m. in. debiutanckie albumy Kasi Kowalskiej, Justyny Steczkowskiej. Był prekursorem powrotu muzyki ludowej, w 1996 r. pod pseudonimem artystycznym Grzegorz z Ciechowa wydał płytę „OjDADAna”, wypełnioną brzmieniami polskiego folku. Grzegorz Ciechowski zmarł nagle, 22 grudnia 2001 r., po długiej i skomplikowanej operacji serca.

W styczniu 2015 roku Narodowy Bank Polski planuje wprowadzić do obiegu również monety o nominałach 200 zł i 10 zł upamiętniające 100-lecie Politechniki Warszawskiej.

Monety okolicznościowe

Narodowy Bank Polski emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. Monety kolekcjonerskie często uatrakcyjniane są poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, cyrkonii, szkła lub drewna, nadruki wykonane w technice tampondruku czy nadrukowane obrazy hologramowe. Monety kolekcjonerskie są bite zazwyczaj stemplem lustrzanym i pakowane w plastikowe kapsuły. Monety srebrne pakowane są w blistry.

Narodowy Bank Polski w 2014 r. rozpoczął emisję monet o wartości nominalnej 5 zł, z wizerunkiem okolicznościowym, w standardzie obiegowym, tj. o parametrach technicznych takich samych jak moneta o wartości nominalnej 5 zł będąca w obiegu od 1995 r. Seria monet 5 zł z wizerunkiem okolicznościowym została zatytułowana „Odkryj Polskę” i zakłada 2 emisje w roku. Pierwszą monetą wyemitowaną z tej serii jest moneta „25 lat wolności”, wprowadzona do obiegu w dniu 22 maja br.

Wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa nominał umieszczony na awersie. Niezależnie jednak od wysokości nominału, monety te mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny.

www.nbp.pl

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Na awersie każdej polskiej monety okolicznościowej znajdują się: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska, rok emisji. Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP jest prowadzona w oddziałach okręgowych NBP oraz przez sklep internetowy NBP. Zapraszamy do zapoznania się z planem emisji na stronie www.nbp.pl/monety. Na Państwa dodatkowe pytania odpowiedzą nasi konsultanci pod numerami tel. 801 111 000 oraz 22 185 44 50.

ciechowski NBP Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przyjmuje od nich lokat, nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych. Więcej o NBP: www.nbp.pl

Przemysław Wałczuk

UWAGA, KONKURS!

W ramach współpracy z wrocławskim Oddziałem Okręgowym Narodowego Banku Polskiego zapraszamy na konkurs. Do wygrania moneta z Grzegorzem Ciechowskim.

Co trzeba zrobić, by wygrać?

Należy odpowiedzieć na pytanie: Pod jakimi pseudonimami (podaj dwa) działał Grzegorz Ciechowski? Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy redakcja@czerwonyportfelik.pl. Wygrywa pierwsza poprawna odpowiedź!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania rubryki „Hobby” – w ramach naszej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim  będziemy organizować kolejne konkursy, w których do wygrania będą monety z tegorocznej emisji NBP.

IMG_8122

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.