Morfologia krwi – kiedy warto ją wykonać?

Morfologia krwi – kiedy warto ją wykonać?

Podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem krwi jest morfologia krwi obwodowej. Wykonuje się ją zarówno profilaktycznie, jak i w celu wykluczenia wielu chorób.

Morfologia krwi to proste badanie, które może wykryć niepokojące zmiany zachodzące w naszym organizmie. Badanie pozwala wykryć choroby krwi i układu krwiotwórczego.

– Krew jest zwierciadłem tego, co się dzieje w organizmie. Wykryte nieprawidłowości mogą być spowodowane przez choroby układu krwiotwórczego, w tym choroby nowotworowe, takie jak białaczka. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większa szansa na ich wyleczenie – mówi prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny i transplantolog, były konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.

Kiedy warto robić morfologię krwi?

Eksperci rekomendują, aby morfologię krwi obwodowej wykonać raz do roku. Do częstszych badań powinno skłonić gorsze samopoczucie. Zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, gorączką – to mogą być pierwsze objawy choroby krwi i szpiku. Ze względu na to, że są niespecyficzne, często bywają przez lata ignorowane i tłumaczone zmęczeniem, przeziębieniem czy starzeniem się. Tymczasem, im szybciej wykryjemy chorobę, także nowotworową, tym mamy większe szanse na powodzenie leczenia.

„Odpowiedź masz we krwi” to kampania edukacyjna poświęcona chorobom krwi i szpiku, w tym nowotworom hematologicznym. Celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej chorób krwi i szpiku kostnego, ich niespecyficznych objawów, przebiegu i metod leczenia. Więcej informacji na stronie kampanii „Odpowiedź masz we krwi”.

Morfologia krwi

Morfologia krwi

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze – to trzeba wiedzieć

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.