Muzyczne wrażenia na wesoło!

Muzyczne wrażenia na wesoło!

Czwartek 1 października, siódmy dzień Święta Seniorów, upłynął głównie pod znakiem muzycznych i teatralnych doznań, a to za sprawą Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Senioralnej, w ramach którego w tym roku odbyły się: IV Przegląd Amatorskich Chórów Senioralnych oraz II Przegląd Małych Form Teatralnych i Kabaretów SENIOR ART.

Oba wydarzenia, a konkretnie ich pierwsza część, czyli eliminacje, choć odbywały się w różnych miejscach, to łączyło je wiele: ten sam organizator, dzień trwania, ogólnopolski charakter, a także wysoki poziom artystycznych wykonań oraz rozbawiona widownia, czasami nawet do łez… ze wzruszenia lub ze śmiechu.

Podczas przeglądu chórów, który odbył się w siedzibie Stowarzyszenia TRATWA, wystąpiło aż dziewiętnaście grup artystycznych. W trakcie kilkugodzinnych eliminacji wystąpiły zespoły z Wrocławia, jak i licznych okolic: „ASTER” z Centrum Kultury Agora, „GAJOWICE” działający przy Radzie Osiedla Gajowice; „ECHO” – przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej; „MAGNOLIA” ze Stowarzyszenia Nowy Dwór; „BAKARA” z Klubu Seniora Bakara; „ASTER” – Koło Gospodyń Wiejskich z Domasławia; „ATENA” – chór UTW z Obornik Śląskich; „KUŹNICZANIE” działający przy Radzie Osiedla Kuźniki; „JAWORZYNIANIE” z Jaworzyny Śl.; „KAMERALNY” z Rudy Śl.; „GLORIA” z Mikołowa; „DUMKA” – SM Kozanów IV; „CHÓR DNIA JEDNEGO” z Prochowic; „SAMI SWOI” z Radwanic; „SLĘŻANKI” z Borka Strzelińskiego; „AKORD”z PZERiI ze Świebodzic; „NESTOR” z Bielawy; „CANORUS” z UTW z Oleśnicy; „AMAZONKI” z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Ogólnie wydarzenie zgromadziło około 280 uczestników, którzy oprócz grupowych występów na scenie, udzielali się również wokalnie wraz z całą publicznością, której to śpiew od czasu do czasu wypełniał program konkursu. Uroczystość prowadził Krzysztof Strecker z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. W jury zasiedli: Stanisław Śliwiński, przewodniczący jury; Maria Nawrot, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców; Kamila Michałowska, muzyk, artysta grafik; Barbara Kołaczkiewicz, animator kultury ze Stowarzyszenia TRATWA.

W tym samym czasie, w jednej z multimedialnych sal Centrum Kultury AGORA aż wrzało od chichotów publiczności i kabaretowych występów seniorów na scenie. W przeglądzie SENIOR ART udział wzięło osiem artystycznych zespołów. Swymi występami publiczność rozbawiły: Teatr Piosenki „ŚWIATOWID” z ODT; Kabaret „TO I OWO” ze Stowarzyszenia UTW Atena; Kabaret „U SŁAWY” z UTW przy Uniwersytecie Wrocławskim; Kabarecik „GRUPKA RADOSNYCH SENIORÓW” z Saloniku Trzech Muz; Kabaret „NIE TYLKO STARSZYCH PAŃ” z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej; Kabaret „WESELI SENIORZY” z PZERiI z Jaworzyny Śl.; Teatr „BAKARA” z Klubu Seniora Bakara; „SAMO ŻYCIE” Teatrzyk Wielopokoleniowy UTW z Rudy Śl. Wydarzenie prowadził Henryk Lidtke, współpracujący z Teatrem Współczesnym, Operą Wrocławską, Teatrem Polskim i TVP Wrocław, jednocześnie członek jury, które tworzył wraz z przewodniczącą zespołu oceniającego – Grażyną Mosur, dyrektor Centrum Kultury Agora oraz Wojciechem Malinowskim, przedstawicielem TVP Wrocław.

Eliminacje zakończyły się gromkimi brawami zachwyconej publiczności. Ale to jeszcze nie koniec tych niezwykłych muzycznych wrażeń. Przed nami jeszcze finały obu przeglądów (9 października – SENIOR ART, 10 października – Przegląd chórów), podczas których wystąpią laureaci konkursów.

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje wszystkim, dzięki którym odbyły się te dwa znakomite muzyczne przedsięwzięcia: głównemu organizatorowi, czyli Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszeniu TRATWA i Centrum Kultury AGORA, a przede wszystkim wolontariuszom i wspaniałym artystom.

1

2

3

5

6

Tekst i zdjęcia: Joanna Ryłko / Wrocławskie Centrum Seniora

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.