Muzyka jest dobra dla zdrowia

Muzyka jest dobra dla zdrowia

Bywa, że nie doceniamy dobroczynnego wpływu muzyki na nasze samopoczucie. Tymczasem naukowcy dowodzą, że muzyka jest dobra dla zdrowia.

Warto korzystać z dobrodziejstw muzyki, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem. Badania wykazują, że słuchanie różnych melodii przyczynia się do wydzielania dopaminy (która zwiększa energię i motywację do działania). Co więcej,  muzyka wywiera silny efekt na różnorodne sieci neuronalne w mózgu, wspiera odbudowę połączeń między różnymi regionami tego organu, a także zwiększa jego plastyczność. Wniosek jest jeden: muzyka jest dobra dla zdrowia.

Potwierdzają to badania. Naukowcy z Drexel University przeanalizowali działanie muzyki na stan pacjentów chorych na nowotwory. Zaobserwowano pozytywny wpływ, gdyż chorzy odczuwali redukcję lęku, wyraźne łagodzenie bólu i redukcję zmęczenia. Eksperyment przeprowadzony przez University of Utah na grupie siedemnastu pacjentów z chorobą Alzheimera, wykazał natomiast, że muzyka wpływa na lepsze współdziałanie różnych obszarów mózgów. (Podczas badania ochotnikom puszczano ich ulubione utwory, a pracę mózgu obserwowano za pomocą rezonansu magnetycznego.)

Jakiej muzyki słuchać?

Gatunek nie ma […] tak dużego znaczenia, kiedy sięgamy po muzykę w celu odprężenia, zrelaksowania się lub też kiedy muzyka jest włączana w sytuacjach „medycyny muzycznej”. Ważne, aby muzyka budziła pozytywne emocje i skojarzenia oraz pozwalała poczuć się lepiej. W doborze muzyki na co dzień warto skorzystać z zasady iso stosowanej w muzykoterapii. Rzecz w tym, aby dobrać muzykę, która emocjonalnie pasuje do naszego obecnego stanu. Jeśli więc ktoś odczuwa zdenerwowanie i pobudzenie, kiedy coś go mocno wyprowadziło z równowagi, nie powinien zaczynać od włączenia spokojnej, relaksacyjnej muzyki. Przeciwnie – na początku warto sięgnąć do takiej, która odzwierciedla to, co czuje, a dopiero po pewnym czasie, kiedy odreaguje pierwsze napięcia, można zmienić muzykę na trochę spokojniejszą. Podobnie postępuje się, gdy celem jest pobudzenie i aktywizacjaradzi prezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów dr Krzysztof Stachyra.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.