
Muzyka jest dobra dla zdrowia
Spis Treści
Bywa, że nie doceniamy dobroczynnego wpływu muzyki na nasze samopoczucie. Tymczasem naukowcy dowodzą, że muzyka jest dobra dla zdrowia.
Warto korzystać z dobrodziejstw muzyki, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem. Badania wykazują, że słuchanie różnych melodii przyczynia się do wydzielania dopaminy (która zwiększa energię i motywację do działania). Co więcej, muzyka wywiera silny efekt na różnorodne sieci neuronalne w mózgu, wspiera odbudowę połączeń między różnymi regionami tego organu, a także zwiększa jego plastyczność. Wniosek jest jeden: muzyka jest dobra dla zdrowia.
Potwierdzają to badania. Naukowcy z Drexel University przeanalizowali działanie muzyki na stan pacjentów chorych na nowotwory. Zaobserwowano pozytywny wpływ, gdyż chorzy odczuwali redukcję lęku, wyraźne łagodzenie bólu i redukcję zmęczenia. Eksperyment przeprowadzony przez University of Utah na grupie siedemnastu pacjentów z chorobą Alzheimera, wykazał natomiast, że muzyka wpływa na lepsze współdziałanie różnych obszarów mózgów. (Podczas badania ochotnikom puszczano ich ulubione utwory, a pracę mózgu obserwowano za pomocą rezonansu magnetycznego.)
Jakiej muzyki słuchać?
– Gatunek nie ma […] tak dużego znaczenia, kiedy sięgamy po muzykę w celu odprężenia, zrelaksowania się lub też kiedy muzyka jest włączana w sytuacjach „medycyny muzycznej”. Ważne, aby muzyka budziła pozytywne emocje i skojarzenia oraz pozwalała poczuć się lepiej. W doborze muzyki na co dzień warto skorzystać z zasady iso stosowanej w muzykoterapii. Rzecz w tym, aby dobrać muzykę, która emocjonalnie pasuje do naszego obecnego stanu. Jeśli więc ktoś odczuwa zdenerwowanie i pobudzenie, kiedy coś go mocno wyprowadziło z równowagi, nie powinien zaczynać od włączenia spokojnej, relaksacyjnej muzyki. Przeciwnie – na początku warto sięgnąć do takiej, która odzwierciedla to, co czuje, a dopiero po pewnym czasie, kiedy odreaguje pierwsze napięcia, można zmienić muzykę na trochę spokojniejszą. Podobnie postępuje się, gdy celem jest pobudzenie i aktywizacja – radzi prezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów dr Krzysztof Stachyra.
Źródło: www.zdrowie.pap.pl
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021