
Muzykujący profesorowie na festiwalu organowym
Muzykujący profesorowie bawili publiczność na festiwalu Non Sola Scripta w kościele świętego Krzyża. We Wrocławiu rozpoczął się letni festiwal organowy.
Muzyka grana w gotyckim kościele to zdecydowanie inne muzyczne doznania niż te z sal koncertowych. Na dodatek dobór repertuaru na inaugurujący lato organowe we Wrocławiu koncert był przychylny mniej wprawionym bywalcom sal koncertowych. Usłyszeliśmy przeboje muzyki kameralnej.
XXVI Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa
Festiwal uroczyście otworzył profesor Adam Jezierski, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. To właśnie we Wrocławiu Johannes Brahms otrzymał tytuł doktora honoris causa i dla wrocławskiego środowiska akademickiego napisał uwerturę akademicką. Tak tą w której usłyszymy Gaudeamus z frywolnymi tekstami zachwalającymi kawalerskie życie, a śpiewaną ochoczo podczas inauguracji roku akademickiego na całym świecie.
Cudownie niosły się pod sklepienia dźwięki trąbek inicjujące muzyczny wieczór. To niesamowite jak inaczej zabrzmiał w kościele Fanfare for St. Edmundsbury, Benjamina Brittena. Dźwięk trafiał do słuchaczy ze sporym opóźnieniem odbity od wysokich gotyckich sklepień, drażnił intensywnością, pobudzał zmysły. Świetny pomysł na początek festiwalu organowego. Wratislavia Trumpet Consort z profesorem Igorem Cecocho idealnie wpisali się w inaugurację muzycznego wieczoru. Profesor Andrzej Chorosiński zaprezentował się mistrzowsko na organach w przeboju, Toccacie d-moll Johanna Sebastiana Bacha.
Do dźwięku organów w kościele jesteśmy przyzwyczajeni. Zwykle towarzyszą nabożeństwom jako tło dla pieśni religijnych. Rzadko jednak gra na nich profesor i wirtuoz instrumentu. Zdarza się czasami, że słyszymy na zakończenie nabożeństwa popis organisty. Koncerty organowe to jednak zdecydowanie inne przeżycie muzyczne.
Przy tych wspaniałych dźwiękach smutno patrzeć na zacieki na ścianach gotyckiej świątyni ufundowanej przez wrocławskiego księcia Henryka Probusa. Ktoś w porę nie dojrzał uszkodzenia dachu i teraz mamy odpadające płatami powłoki malarskie i zawilgocone ściany górnego kościoła. Przynosi to wstyd parafianom i służbom odpowiedzialnym za ochronę zabytków. To w tej świątyni od XVI do XX wieku były głoszone kazania w języku polski, to tutaj kanonikiem był Mikołaj Kopernik. Ważna świątynia w historii Wrocławia posadowiona tuż przy książęcym zamku.
Festiwal organowy Non Sola Scripta jest znany z letniej lekkości w doborze repertuaru. Nie powinno nikogo zdziwić, że na festiwalu usłyszymy profesorów Andrzejów Gębskiego i Wróbla z Camerata Vistula oraz profesora Konstantego Andrzeja Kulkę. W trójkę bawili smyczkami w utworach Karola Lipińskiego. Były rzęsiste brawa i głębokie ukłony.
Na zakończenie „Uwertura akademicka Brahmsa w transkrypcji organowej profesora Andrzeja Chorosińskiego”. Długo brzmiały oklaski na zakończenie koncertu.
Co niedzielę do 1 września będą organizowane w ramach festiwalu koncerty w kolegiacie św. Krzyża. Szczegóły dotyczące festiwalu i gdzie kupić bilety znajdziecie tutaj
Warto wybrać się przynajmniej na jeden koncert festiwalu, żeby przekonać się, jak brzmi muzyka organowa lub posłuchać Haliny Frąckowiak.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Gdy rośną podatki, tracisz pieniądze [felieton emeryta] - 1 października, 2023
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023