Na wrocławskim lotnisku

Na wrocławskim lotnisku

Z roku na rok przybywa pasażerów na wrocławskim lotnisku. Rozwój wydaje się zrównoważony, tak między 10 a 15 procent rocznie.

3-milionowy pasażer
Systemy lotniskowe wskazały na 3-milionowego pasażera w dniu 14 października. Okazał się nim pasażer Polak wracający przez Paryż z Meksyku. Na lotnisku czekali na szczęśliwca fotoreporterzy, dyrekcja portu, przedstawiciele linii lotniczej. Były upominki, darmowe bilety i ogromny tort, a w kronikach lotniska zostanie na zawsze zapisany ten dzień. W końcu 3-milionowy pasażer zjawia się na lotnisku tylko raz. Następna taka okazja dopiero w 2020 roku z okazji 4-milionowego.

Airport Wrocław
Lotnisko zostało zaprojektowane do przepustowości około 5 milionów pasażerów rocznie. Powoli zarząd portu przymierza się do rozbudowy terminalu. By uniknąć kolejek w porannym szczycie kolejki do odprawy bezpieczeństwa, potrzebna jest rozbudowa. Potrzebna jest nowa przestrzeń. Chętnie latamy z Wrocławia, a tanie linie lotnicze nauczyły, że można latać z minimalnym bagażem. Samoloty zarabiają w czasie kiedy latają, a tracą w czasie postoju na lotnisku. Dlatego czas przewidziany na wysiadanie i wsiadanie do samolotu ogranicza się do pół godziny, 40 minut.

Dokąd z Wrocławia
W jesienno- zimowym rozkładzie lotów znajdziemy 58 połączeń. Najwięcej jest lotów obsługiwanych przez tanie linie. Ryanair proponuje 29 kierunków, Wizz Air 12. Tanie latanie ostatnio trochę podrożało z powodu ograniczeń w przewozie bezpłatnego bagażu. W ofercie tanich przewoźników znajdziemy:
Rzym Ciampino, Paryż Beauvais, Cork, Bolonia, Mediolan Bergamo, Dublin, Shannon, Bristol, Glasgow, Liverpool, Londyn Stansted, East Midlands, Teneryfa, Malta, Madryt, Malaga, Manchester, Newcastle, Lizbona, Belfast, Bruksela Charleroi, Edynburg, Gdańsk, Leeds Bradford, Neapol, Oslo Torp, Palermo, Tel Awiw, Kijów Boryspol, oraz Birmingham, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Londyn Luton, Sztokholm Skavsta, Kijów Żuljany, Lwów, Rejkiawik, Kutaisi, Charków.

10 połączeń sieciowych:
AIR France Paryż (Charles de Gaulle) połączenie wprowadzone latem pozostaje na zimę i jest obsługiwane większym samolotem.
SWISS AIRLINES, Zurych
PLL LOT Warszawa, Tel Awiw
SAS Kopenhaga
LUFTHANSA Monachium, Frankfurt
EUROWINGS Düsseldorf, Stuttgart
BRUSSELS AIRLINES Bruksela, (od 25 lutego 2019 r.)

Na wakacje
Wakacyjnych kierunków z Wrocławia jest mało. Zaledwie 7 połączeń czarterowych:
Hiszpania Fuerteventura, Egipt Hurghada i Marsa Alam,
nowością są Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman oraz Turcja Antalya, pozostała też z ubiegłego roku Tanzania, Zanzibar, zeszłoroczny zimowy hit.
Kiedy porównamy ofertę czarterów z Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, to Wrocław wypada blado. W połączeniu z listą kierunków tanich linii jest już zdecydowanie lepiej. Oczywiście można sobie zorganizować wycieczki samodzielnie. Loty na Maltę, do Madrytu, do Lizbony przy minimalnej znajomości angielskiego będą świetnym wspomnieniem.

ruch lotniczy 2017

Port Lotniczy Wrocław to spore lotnisko. W 2017 roku obsłużyło prawie 3 miliony podróżnych. Według danych za 2017 portami obsługującymi więcej pasażerów są Warszawa, Modlin, Katowice, Gdańsk, Kraków. Mniejsze są Poznań, Rzeszów, Lublin, Szczecin. Wrocławskie lotnisko jest dobrze skomunikowane z autostradą i drogami ekspresowych. Ruch lotniczy rośnie na wszystkich polskich lotniskach. Najwięcej urosło Okęcie około 3 miliony pasażerów w 2017 roku. Lotnisko w czeskiej Pradze obsługuje podobną ilość pasażerów co Okęcie. Z Pragi polecimy prawie w każdy zakątek świata, a to z Wrocławia podobna odległość jak do Warszawy.

Od indywidualnych upodobań zależy jakim środkiem komunikacji będziemy zwiedzać świat. Miłośnicy kolei żelaznych będą obstawali przy pociągach, rajdowcy i ryzykanci wybiorą samochód, wygodni poleca samolotem. Jesteśmy ciekawi świata, smaków, zwyczajów, widoków. Po obejrzeniu reportaży w telewizji ciągnie, by zobaczyć, powąchać, posmakować. Ciekawość świata dobrze wpływa na samopoczucie. Niektóre miasta takie jak Barcelona, Wenecja, Dubrownik już powoli chcą ograniczać masowy ruch turystyczny z powodu uciążliwości dla mieszkańców. Więc jeśli masz turystycznego bakcyla, nie zwlekaj, lataj z Wrocławia w świat.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.