Nabytki 2015 – Dzień Otwarty w Muzeum Narodowym

Nabytki 2015 – Dzień Otwarty w Muzeum Narodowym

W najbliższą sobotę 5 września będzie można za darmo obejrzeć wystawę Nabytki 2015 i wysłuchać wykładu o meblach na kosztowne drobiazgi, a dla dzieci przygotowano zabawę plastyczną.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu chwali się zakupionymi w tym roku przedmiotami. Powiększyła się kolekcja szkła salonowego i udało się zakupić dwa przepiękne mebelki, wszystko przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowe nabytki oglądać można od 2 do 27 września.

]Pozyskane do zbiorów dekoracyjne i użytkowe szkła powstawały od połowy XIX do początków XX w. w dwóch największych hutach szkła na Dolnym Śląsku – Hucie Józefiny w Szklarskiej Porębie i w Rafinerii Szkła Fritza Heckerta w Piechowicach. W nowoczesnej Hucie Józefiny, wybudowanej przez hrabiego Leopolda Schaffgotscha w latach 1840-1842, wytwarzane były szkła w stylach: weneckim, renesansowym (weneckim i niemieckim) oraz barokowym angielskim. Powstawały tam również wyroby nawiązujące w swoich kształtach do ceramiki starożytnej Grecji, np. do dzbanów oinochoe i kubków kyatos.

Druga słynna, śląska wytwórnia szkła została założona w 1866 r. przez Friedricha Wilhelma Heckerta w Piechowicach. Początkowo malowano i złocono tam naczynia w stylu neorenesansowym wykonane z zielonego i oliwkowego szkła, wzorowane na niemieckich i niderlandzkich Römerach i Humpenach. Jakość techniczna i wartość artystyczna malatur była bardzo wysoka – i właśnie te historyzujące dekoracje rozsławiły piechowicką rafinerię. Od lat 80. XIX w. w piechowickiej wytwórni powstawały ozdobne szkła, tzw. „Jodhpur”, inspirowane metalowymi i zdobionymi emalią naczyniami z indyjskiej prowincji o tej właśnie nazwie. Natomiast z końca XIX w. pochodzi seria naczyń ozdobnych, które przypominały formą starożytne greckie naczynia ceramiczne i syryjsko-rzymskie szkła antyczne. – mówiła na spotkaniu z dziennikarzami Elżbieta Gajewska-Prorok

Natomiast Małgorzata Korżel-Kraśna opowiadała o nowych mebelkach: Kolekcja małych form meblarskich Muzeum Narodowego we Wrocławiu wzbogaciła się o powstały w XVI w. w południowych Niemczech kabinet oraz sepet wykonany w 1700 r. prawdopodobnie przez rosyjskiego mistrza stolarskiego.
Kabinety służyły do przechowywania cennych przedmiotów: dokumentów, klejnotów i pieniędzy. Były to meble w formie skrzyni wypełnionej szufladkami i skrytkami, zamykane uchylną płytą, która używana była jako blat do pisania. Zakupiony kabinet należy do najpopularniejszych mebli tego typu, zwanych kabinetami augsburskimi, które charakteryzowały się dekoracją przedstawiającą fantastyczne krajobrazy miejskie z domami o wielu kondygnacjach oraz ruinami i pagórkami.
Sepet, wyglądem przypominający małą skrzynkę, był przeznaczony do przechowywania dokumentów i korespondencji. Odchylany blat służył do pisania, a wewnętrzne małe szufladki skrywały ważne dla użytkownika przedmioty.

5 września 2015 – Dzień Otwarty w Muzeum Narodowym – Nabytki 2015
Na wydarzenia wstęp wolny.
godz. 10.30 Skrzynia na salonach – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat – Sławomir Ortyl
godz. 12.00 Szkło z najsłynniejszych śląskich hut Józefiny w Szklarskiej Porębie i Huty Heckerta w Piechowicach – oprowadzenie po wystawie nabytków w sali 62 – Elżbieta Gajewska-Prorok
godz. 13.30 Bogactwo poukładane, czyli dawne meble na kosztowne drobiazgi – wykład dla dorosłych w sali 116 oraz w sali 62 – Grzegorz Wojturski
godz. 15.00 Muzeum Utracone przywraca pamięć – prezentacja filmu z 2015 roku (27 min.), dotyczącego utraconych w czasie II wojny światowej polskich dóbr kultury – sala 116

A jeśli macie Państwo wątpliwości, to proszę obejrzeć zdjęcia, naprawdę warto zobaczyć te luksusowe przedmioty.

a_DSC2095 p

a_DSC2092 a_DSC2101 a_DSC2103 a_DSC2104 a_DSC2113 a_DSC2120 a_DSC2122

Tekst i zdjęcia: Janusz Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.