Nadciśnienie tętnicze – to trzeba wiedzieć

Nadciśnienie tętnicze – to trzeba wiedzieć

Nadciśnienie tętnicze dotyka osób w różnym wieku. Szacuje się, że nawet 30% dorosłych Polaków boryka się z tym problemem. Wiele osób nawet nie wie, że ma nadciśnienie, które nie bez powodu nazywane jest cichym zabójcą.

Popularnym mitem jest stwierdzenie, że nadciśnienie tętnicze dotyka wyłącznie osób starszych. Jak pokazują badania tylko 40% Polaków ma prawidłowe ciśnienie krwi, z czego jedynie połowa optymalne, tj. ciśnienie skurczowe niższe od 120 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe niższe od 80 mm Hg.

– Wzrost zachorowalności lub współistnienia nadciśnienia tętniczego jest głęboko związany z usadzeniem homo sapiens w samochodzie, autobusie, w pracy i przed telewizorem. Dostępność produktów doprowadziła do spożywania nadmiernej ilości pożywienia, a stres przyczynił się do zmian w układzie współczulnym – mówi Anna Wawrocka, trenerka i dietetyczka w klubach sportowych dla kobiet Mrs.Sporty.

Co powinno skłonić do częstszego kontrolowania ciśnienia?

W początkowej fazie choroby wiele osób nie odczuwa żadnych objawów, dlatego tak ważna jest regularna kontrola ciśnienia tętniczego. Wśród niepokojących objawów nadciśnienia wymienia się bezsenność, kołatanie serca oraz bóle i zawroty głowy. Przy wysokim ciśnieniu mogą wystąpić też duszności, zwiększona potliwość, uderzenia gorąca czy zaczerwienienia twarzy i obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Wynik pomiaru może być zaburzony bezpośrednio po posiłku, kawie czy paleniu papierosów. Ciśnienia nie należy mierzyć też od razu po wysiłku fizycznym. Przed przystąpieniem do pomiarów warto zdjąć biżuterię, zegarek i obcisłe rękawy bluzki. Następnie należy wygodnie usiąść (opierając się plecami) i założyć ciśnieniomierz tak, by jego mankiet znalazł się na wysokości serca.

Dieta a nadciśnienie

Bardzo ważną rolę w profilaktyce i wspomaganiu leczenia nadciśnienia odgrywa dieta. Oto kilka podstawowych zasad, które warto wprowadzić w życie:
✔ ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych (słonina, smalec, tłuste mięsa i wędliny, pełne mleko i jego pełnotłuste przetwory),
✔ ograniczyć sól,
✔ zwiększyć spożycie potasu (produkty bogate w potas: pomidory, banany, szpinak, fasola, pestki słonecznika),
✔ zwiększyć spożycie produktów zawierających witaminę C (takich jak: natka pietruszki, papryka, czarna porzeczka, żurawina, kapusta),
✔ wypijać min. 1,5 litra płynów dziennie (woda, soki)
✔ należy również rzucić palenie, ograniczyć spożywanie alkoholu i zwiększyć aktywność fizyczną.

Sport a nadciśnienie

Nadciśnienie nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie! Należy dbać o regularną aktywność fizyczną choćby w postaci półgodzinnych, codziennych spacerów. Bardziej forsujące treningi dobrze jest odbywać pod okiem trenera.

– Jak pokazują nasze doświadczenia już po 2-3 miesiącach regularnych treningów ciśnienie naszych klubowiczek zaczyna się normować. – zauważa trenerka z klubu sportowego Mrs.Sporty.

Spacery dla zdrowia

Co ciekawe badania potwierdzają, że dla osób z nadciśnieniem charakterystyczny jest niedobór witaminy D. Oczywiście można ją suplementować, ale optymalnym sposobem na dostarczenie organizmowi „słonecznej witaminy” są kilkunastominutowe spacery. Co ważne takie połączenie aktywności fizycznej z pobytem na świeżym powietrzu jest przede wszystkim bardzo przyjemne.

Warto pamiętać, że choć aktywność fizyczna i właściwa dieta przyczyniają się do obniżenia i unormowania ciśnienia krwi, leki na nadciśnienie można odstawić jedynie za zgodą i pod kontrolą lekarza.


Dieta seniora. Pij na zdrowie!

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.