Narcyz Jacopa Tintoretto

Narcyz Jacopa Tintoretto

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawia obraz Narcyz Jacopa Tintoretto. Po zabiegach konserwacyjnych został  udostępniony publiczności ten wyjątkowy obraz wybitnego weneckiego malarza.

fragment, Narcyz, J.Tintoretto fot.J.Dudzik

Trochę to trwało, zanim została podjęta decyzja o zakupie obrazu. Został zdeponowany w Muzeum we Wrocławiu w 2014 roku. Prawie cztery lata trwały prace związane z potwierdzeniem autorstwa i warsztatu. Liczne badania i ekspertyzy potwierdziły, że obraz powstał w pracowni malarza i uważa się, że kompozycja malowidła została poprawiona przez samego mistrza- mówili na konferencji prasowej wrocławscy muzealnicy.

Jak to się stało, że obraz trafił do Polski?
Przed wojną obraz był ozdobą dworku w Starych Brodach. Po wojnie „Narcyz” przyjechał wraz z wygnanymi z majątku ziemianami na Dolny Śląsk. Tułał się od mieszkania do mieszkania, przechodził z rąk do rąk. Aż w końcu zapadła decyzja, by sprzedać obraz do muzeum. I tak po dwutysięcznym roku został zdeponowany we wrocławskim muzeum z przeznaczeniem do sprzedaży. W końcu po rozwiązaniu spraw spadkowych w 2017 roku Muzeum Narodowe zakupiło to wyjątkowe dzieło. Teraz można było podjąć prace konserwatorskie. Obraz został oczyszczony a ubytki podkładu i warstwy malarskiej zostały odtworzone. Prezentuje się wspaniale w nowej ramie w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Malarz
Jacopo Tintoretto był synem farbiarza. Jest jednym z głównych przedstawicieli weneckiej szkoły malarstwa w XVI wieku. Prowadził dobrze prosperujący warsztat malarski. Malował duże obrazy na potrzeby Republiki Weneckiej, sławiące chlubne dzieje i bitwy. Malował dla kościołów i bractw cechowych. Czasami ceną obrazu był jedynie koszt materiałów, a finansami zarządzała żona. Jego pasją było malowanie. Obrazy Tintoretta są wystawiane e najlepszych muzeach świata i stanowią ozdobę kolekcji. Największą realizacją jest Raj w sali Wielkiej Rady w Pałacu Dożów w Wenecji, 22 metry długości i 7 wysokości, który do dzisiaj wprawia oglądających w podziw.

Wrocławski Narcyz jest zaledwie drugim obrazem tego autora w Polsce. Obraz został umieszczony w zaaranżowanej od nowa sali włoskiej na drugim piętrze i jest częścią wystawy „Sztuka europejska XV-XX wieku”.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest dostępne dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu oprócz poniedziałków. W soboty, wstęp na wystawy stałe bezpłatny. Więcej informacji o biletach i karnetach na stronie https://mnwr.pl/oddzialy/muzeum-narodowe/informacje-praktyczne/

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.