
NBP zaprezentował zmodernizowane 200 zł
Nowy banknot ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami trafi do obiegu w lutym 2016 r., ale Narodowy Bank Polski już ujawnił jego wizerunek. Ponieważ jest to najwyższy nominał, został wyposażony w najbardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia.
Nowy banknot zaprezentował prof. Marek Belka na konferencji prasowej w centrali NBP. Uczestniczyła w niej także Aleksandra Grynkiewicz, Dyrektor Pionu Banknotów i Druków Zabezpieczonych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która na zlecenie NBP wyprodukowała nowy banknot.
Mimo iż projekt graficzny banknotu nie zmienił się, to – podobnie jak w przypadku banknotów o niższych nominałach, których zabezpieczenia zostały zmodernizowane w ubiegłym roku – zastosowanie nowych zabezpieczeń w 200-złotówce powoduje, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji są widoczne.
Wśród nowych zabezpieczeń zastosowanych w banknocie 200-złotwym jest m.in. nitka okienkowa z efektem zmienności optycznej, polegającej na dynamicznej zmianie kolorów od złotego do zielonego.
Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat. Banki centralne modernizują zabezpieczenia emitowanych przez siebie banknotów średnio co osiem lat.
Zmodernizowane banknoty o niższych nominałach od kwietnia 2014 r. sukcesywnie pojawiają się w naszych portfelach. Modernizacja banknotu dwustuzłotowego kończy proces zmiany zabezpieczeń banknotów obiegowych. Równocześnie bank rozpoczyna prace nad banknotem o nominale 500 złotych, który trafi do obiegu prawdopodobnie w 2017 r.
Wprowadzenie nowego nominału ma obniżyć koszty emisji i usprawnić zarządzanie zapasem strategicznym banknotów, przechowywanych przez NBP. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”.
Seria banknotów „Władcy polscy” autorstwa Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona w 1995 r. Prezentowani są w niej władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów – w kolejności chronologicznej, odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.
Źródło: NBP
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 26 września, 2023
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 26 września, 2023
- Zielona trzynastka 13. edycja Senioralni.Poznań [Inauguracja 23 września godz. 11.00] - 22 września, 2023