
Nie tylko sami dla siebie
Ich działalność nie skupia się tylko na edukacji i spotkaniach klubowych. Są otwarci na ludzi, wrażliwi na krzywdę dzieci i pomagają tym, którzy wymagają wsparcia.
O działalności Dolnośląskiego Obywatelskiego Uniwersytetu III Wieku, który właśnie obchodził 10 rocznicę powstania, opowiada dr Ewa Rzewuska, liderka grupy.
Już od dekady słuchacze uniwersytetu biorą udział w zajęciach z ekologii, historii, organizują warsztaty, kursy i klubowe spotkania towarzyskie. Angażują się także w pomoc potrzebującym dzieciom.
Na uroczystości rocznicowe przybyli licznie zaproszeni goście.– To bardzo ważne, że po raz kolejny możemy być razem, lepiej rozumieć nasze troski i potrzeby, aby realizować to, co powiedziano w Piśmie Świętym: „Jeden drugiego ciężary nosił”. Z dnia na dzień stajemy się bardziej zwartą grupą przyjaciół. Nie tylko wspólnie uczymy się, ale jesteśmy dla siebie oparciem – rozpoczęła liderka grupy Ewa Rzewuska.
Następnie przybliżyła zgromadzonym gościom i słuchaczom początki działalności UTW. Wszystko zaczęło się od spotkania w klubie inteligencji katolickiej, gdzie po raz pierwszy zorganizowali świetlicę środowiskową i pomyśleli, że można by coś zrobić dla seniorów. I tak zawiązano Dolnośląski Obywatelski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Skąd ta obywatelskość? Aby skupiać się na czerpaniu z życia, dla tego, co poza nauką jest radością bycia razem. – Nie tylko sami dla siebie, ważne jest, abyśmy mogli się do czegoś przydać – tłumaczyła Ewa Rzewuska. Przypomniano wiele inicjatyw, które UTW zrealizował przez 10 lat, a ponieważ nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić, wspomnimy o kilku.
Dla chorych i potrzebujących dzieci
Ewa Jadzia (mamy trzy Ewy, musimy je rozróżniać – wtrąca liderka grupy) współpracuje z Fundacją Na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Dzięki niej seniorzy zbierają nakrętki dla chorych dzieci. Z inspiracji pani Ewy zorganizowali stroiki na Boże Narodzenie. Kilkanaście pań zebrało się, żeby każde dziecko dostało indywidualny, unikalny prezent. Później przyszedł czas na pomoc dzieciom z ośrodka z Wąsocza, które od poniedziałku do piątku mieszkały w tamtejszym internacie, a w piątki jechały do domów. – Dotarła do nas smutna prawda, że najwięcej chleba idzie w poniedziałek, po powrocie z domów rodzinnych… Nie tylko pomagaliśmy materialnie, ale przywieźliśmy tam decydentów, a dzieci z ośrodka były honorowymi gośćmi podczas Dni Seniora w 2012 r. Od tego zaczęła się nowa jakość codzienności tych dzieci – opowiada Ewa Rzewuska.
Wzajemna współpraca
UTW zaproponował szkolenia ekologiczne dla seniorów i uczniów 11 Liceum we Wrocławiu. – Na początku wzajemnie się obserwowaliśmy, ale po pewnym czasie była już pełna komitywa – wspomina pani Ewa.
Uczniowie również zaskoczyli seniorów. W listopadzie zadzwonił dyrektor szkoły i zaprosił uniwersytet jako jedynego gościa na Dzień Życzliwości. Specjalnie dla słuchaczy UTW przygotowano całodzienny program.
– Nie jesteśmy osobami, które będą czekać na to, co im los przyniesie, chcemy działać, bywać, pokazywać, że jesteśmy pełni życia. Z czasem staliśmy się grupą przyjaciół – podkreśla Ewa Rzewuska.
Nagroda za działalność
Robert Pawliszko, kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora, w imieniu własnym oraz prezydenta Rafała Dutkiewicza i dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Jacka Sutryka pogratulował wspaniałej pracy UTW i przyjaźni, którą udało się zbudować. Na zakończenie przekazał na ręce liderki grupy pierwszy taki we Wrocławiu bon podarunkowy o wartości 5 tys. zł. Bon szybko przejęła skarbnik UTW, pieszczotliwie nazywana Władysławą „twardy grosz”. Na pewno zostanie dobrze wykorzystany.
Linda Matus/Red. MW
źródło: „Gazeta Senior” Wrocław/Dolny Śląsk maj-czerwiec 2016 r.
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 2 października, 2023
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023