Niedługo poznamy laureata Angelusa

Niedługo poznamy laureata Angelusa

Znamy już nazwiska nominowanych do nagrody Angelusa. To ważne wydarzenie literackie. Zaczyna się także festiwal Bruno Schulz.

Zanim jednak poznamy laureata, przez cały tydzień, ci co lubią książki, będą mogli cieszyć się z rozmów i spotkań z literatami. Od niedzieli 13 października trwa festiwal nazwany Bruno Schulz.
VIII edycja Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się w dniach 13–20 października we Wrocławiu. Program znajdziecie tutaj.
W tym roku motywem przewodnim festiwalowych spotkań będzie fenomen elit: dawnych i nowych, polskich i światowych.

Angelusa

Truskawiec, fot.©J.Dudzik

Kiedyś dawno temu Bruno Schulz i Zofia Nałkowska spotkali się w Truskawcu. Ona wojująca feministka on student na leczeniu uzdrowiskowym wystawiający w pawilonie swoje obrazki. Wtedy w Truskawcu będącym pod panowaniem Habsburgów, oboje szokowali ówczesne elity poglądami, twórczością, literaturą, zachowaniem. Tak Truskawiec wtedy był  modnym uzdrowiskiem, przecież tuż niedaleko było największe w tamtym czasie zagłębie naftowe, a w uzdrowisku spotykali się bankierzy, kupcy, intelektualiści.

Podczas tegorocznego festiwalu dyskusje będą dotyczyły elit. Odpowiedź na pytania, czy elity naprawdę były zawsze i czy zawsze elity były definiowane. Kto może aspirować do przynależenia do elity, a kto może odmawiać innym prawa do czucia się elitą. Czym elity powinny się zajmować współcześnie i jakie warunki spełniać? Czy elity to własne przekonanie, czy też raczej uznanie przez innych?
Wśród rozmówców będą m.in.: Jurij Andruchowycz, Wojciech Bonowicz, Antoni Dudek, Jacek Fedorowicz, Darek Foks, Grzegorz Gauden, Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Kłosińska, Jan Lityński, Stanisław Obirek, Marian Pilot, Michał Rusinek, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Marcin Wodziński.
A poza tym Café Europa, spotkanie z siódemką autorów nominowanych do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. To w przeddzień ogłoszenia werdyktu jury, komu w tym roku zostanie przyznana całkiem pokaźną nagrodę finansową i tytuł laureata Angelusa.

Angelusa

gala Angelusa 2018, fot.©J.Dudzik

Hitem będzie spotkanie w Oratorium Marianum z noblistką Olgą Tokarczuk, 20 października o 16:00.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym tygodniu bawić się literaturą i zastanawiać się czym są elity, czy elity są potrzebne i czy mają być wzorem do naśladowania i wynoszenia na cokoły pomników. A może elitarne zachowania kilku osób nie ma najmniejszego znaczenia dla postępowania całego narodu. Czy naród może istnieć bez elit i jakimi ludźmi powinni być ci, co do elity należą? Przecież nie wykształcenie, nie sprawność w przekazywaniu myśli decyduje, że ktoś jest uważany za wyjątkową postać.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.