(Nie)kończąca się pamięć. Kto zachowuje ją dłużej, Panie czy Panowie?

(Nie)kończąca się pamięć. Kto zachowuje ją dłużej, Panie czy Panowie?

Z biegiem czasu stan naszej pamięci pogarsza się. Zapomniałem, nie pamiętam… to słowa, zwiastujące początki jej osłabienia. Na pytanie – kto szybciej traci pamięć, mężczyźni czy kobiety, eksperci odpowiadają krótko – mężczyźni.

Badania
Zespół naukowców przeprowadził badania na grupie 1246 osób w wieku od 30 do 95 lat. Ich celem była analiza budowy mózgu oraz funkcji, jakie w nim zachodzą. Z obserwacji wynika, że jakość pamięci spada już po 30 roku życia!

Różnica płci
Okazuje się, że kobiety posiadają lepsze zdolności poznawcze. Naukowcy twierdzą, że u mężczyzn powyżej 60 roku życia, ta sprawność jest dużo słabsza. Skąd taka różnica? Panie, dłuższą pamięć zawdzięczają estrogenom – grupie hormonów płciowych, które odgrywają najważniejszą rolę w kobiecym organizmie. Wpływają również ochronnie na komórki nerwowe mózgu.

Produkty wzmacniające
By, ulepszyć stan naszej pamięci, powinniśmy sięgać po dużą ilość witamin i minerałów. Niezbędne produkty mamy na wyciągnięcie ręki. Orzechy, banany i suszone owoce. Te smakołyki wpływają pozytywnie na naszą koncentrację, poprawiają pamięć i wzmacniają odporność. Jedzmy ich dużo, bo zdrowie jest najważniejsze!

Red. AP
Źródło: wyniki przeprowadzonego badania zostały zamieszczone w miesięczniku JAMA Neurology – czasopiśmie medycznym Wydawnictwa American Medical Association.

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.