Niezbędne porady dla początkującego biegacza

Niezbędne porady dla początkującego biegacza

Przed rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem warto upewnić się, że jest się zdrowym. Jeśli okaże się, że zdrowie pozwala na rozpoczęcie treningów potrzebna będzie już tylko motywacja. Przed każdym treningiem należy się odpowiednio rozgrzać, rozgrzewka powinna być nieodłącznym elementem każdego treningu, ponieważ zapobiegnie kontuzjom. O czym jeszcze należy pamiętać rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem? Podpowie Wiesława Olkowska – trener personalny. 

Bieganie ma być przyjemnością, a progres wynika z konsekwencji i stopniowego zwiększania intensywności treningów. Nie chodzi o to, by od razu przebiec maraton. Na początek wystarczy kilka minut, choćby biegu przeplatanego z marszem. Organizm musi przyzwyczaić się do wysiłku.

– Zanim zaczniemy biegać, ważne jest, abyśmy wiedzieli, czy nie mamy żadnych kontuzji, większych urazów, typu: bóle kolan, stawów skokowych, czy bioder. Na początku powinniśmy zaczynać od 15-minutowego biegu, na przemian – marsz z truchtem. – mówi Wiesława Olkowska.

Pamiętajmy, że nie należy zaczynać od treningu interwałowego. W momencie maksymalnego przyspieszenia nasze ciało nie jest jeszcze do tego przystosowane, ponieważ nie mamy dostatecznej bazy tlenowej. Po odpowiednim czasie możemy przyspieszyć nasze bieganie i skracać trucht.

Starajmy się nie biegać każdego dnia – najlepiej co drugi dzień.

– Nie zapominajmy, że nasze ciało nie jest jeszcze przystosowane do takiego wysiłki, ono się dopiero adoptuje. – podkreśla Wiesława Olkowska.

Ostatnie badania wykazują, że nie powinniśmy rozciągać się statystycznie przed bieganiem, ponieważ zwiększa to możliwość kontuzji.

– Wstępem do naszego późniejszego biegania jest właśnie 15-minutowy trucht. Jeśli zbudujemy sobie bazę tlenową, zaczniemy przechodzić na interwały. Wówczas taki 15-minutowy bieg jak najbardziej napędzi nam metabolizm na cały dzień i na pewno zaczniemy spalać tkankę tłuszczową. – dodaje Wiesława Olkowska.

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.