Nieznane dzieło Leonarda da Vinci – we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych

Nieznane dzieło Leonarda da Vinci – we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych

27 maja w Centrum Technologii Audiowizualnych odbędzie się wyjątkowa prezentacja multimedialna dotycząca twórczości  Leonarda da Vinci. Spotkanie będzie okazją do poznania historii nieznanego dzieła tego wybitnego renesansowego artysty – fresku „Bitwa pod Anghiari”. Sympatykiem tej niezwykłej pracy jest prawie od 20 lat, 83-letni wrocławski artysta Jerzy Wołoszynowicz, który gościnnie wystąpi podczas wydarzenia. Projekt jest dofinansowany przez miasto Wrocław.

Spotkanie  rozpocznie się o godzinie 18:00 w sali kinowej w Centrum Technologii Audiowizualnej i będzie miało formę prezentacji multimedialnej. Wykład poprowadzi wrocławski poeta, dziennikarz i wydawca – Gabriel Kamiński, przy specjalnym udziale Jerzego Wołoszynowicza. Wykład adresowany jest przede wszystkim do studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, a także wszystkich pasjonatów twórczości Leonarda da Vinci.

Wydarzenie będzie dotyczyło dzieła – „Bitwa pod Anghiari”. Jest to fresk o imponujących rozmiarach 7,2m x 18,3m z Palazzio Vecchio, który uległ zniszczeniu w trakcie malowania we Florencji w roku 1505 roku. Temat obrazu nie został dotychczas kompleksowo opracowany i przedstawiony, co czyni go wyjątkowo ciekawym i oryginalnym. Jerzy Wołoszynowicz od wielu lat prowadzi studia nad rekonstrukcją tego dzieła.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję do zdobycia dodatkowej wiedzy z zakresu twórczości Leonarda da Vinci. Informacje na temat tego wybitnego przedstawiciela Renesansu przekaże Jerzy Wołoszynowicz – wrocławianin zajmujący się malarstwem, rysunkiem i architekturą. Dodajmy, że największym dziełem Pana Jerzego było malowidło przedstawiające dzikie zwierzęta, które powstało w 1977 roku na ogrodzeniu Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Uległo ono jednak niemalże całkowitemu zniszczeniu, a artysta odtworzył zaledwie niewielki fragment.

tekst i foto: CeTA

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.